Rafał Zaorski na serio udostępnia swój lokal na Złotej 44. Mieszkanie i pełen dostęp do części publicznej dla 20 000 ludzi?

8 miesięcy temu

Rafał Zaorski, najbardziej rozpoznawalny spekulant na rynkach finansowych i kryptowalut, kontynuuje swój ambitny i niekonwencjonalny projekt, w którego centrum jest luksusowy apartament w prestiżowym warszawskim wieżowcu Złota 44 w Warszawie. W czerwcu 2022 roku Zaorski kupił lokum o powierzchni 480 metrów kwadratowych za blisko 23 miliony złotych; teraz chce podzielić nieruchomość na 20 000 udziałów, które w tej chwili sprzedaje za pośrednictwem internetowej platformy tokenizacji.

Rafał Zaorski koszmarem lokatorów apartamentowca Złota 44

Eksperyment społeczny, nazwany przez swojego autora „epickim flipem”, bada intersekcje między posiadaniem nieruchomości, swobodą dysponowania nią z punktu widzenia prawa oraz granicami podejmowania racjonalnych decyzji przez duże grupy rozproszonych właścicieli. Sam Zaorski traktuje przedsięwzięcie jako innowacyjne, natomiast zdaje sobie sprawę z tego, iż wiele rzeczy może pójść nie tak. Pozostaje tylko pytanie co i czy nie zatopi „to” ostatecznie całego eksperymentu.

Zatem historia dzieje się na naszych oczach. To jest szkic umowy współwłaścicieli QUAD USUM – powtarzam szkic. Zróbmy to publicznie opracujmy umowę która dla takich operacji stanie się standardem.
Potraktujcie to jako OPEN SOURCE.
Idea: każdy kto ma minimum 1/20 000 udziałów ma… pic.twitter.com/hqZOEIqd2r

— Rafał Zaorski (@rafal_zaorski) December 28, 2023

Każdy udział, wyceniany na 5000 zł lub równowartość w kryptowalucie ($BigSB), reprezentuje udział wynoszący 1/20000 część apartamentu, wraz z prawnym dostępem do nieruchomości i części wspólnych wieżowca przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dodatkowo, Zaorski wprowadził unikalny aspekt NFT do projektu. Inicjatywa 504 NFT składa się tzw. z tokenów niezamiennych z których każde cyfrowe aktywo odpowiada za jeden udział w nieruchomości.

Wszystkich nas do lasu nie wywiozą XD W filmie szczegóły i bezpieczeństwo transakcji, umowy przedwstępne, depozyt notarialny. To się naprawdę dzieje! Witam nowych „współlokatorów” mojej kawalerki. Pierwsze umowy są podpisywane, czekajcie na kontakt tel w styczniu #epickiflip pic.twitter.com/nS3DgCJGjE

— Rafał Zaorski (@rafal_zaorski) December 29, 2023

Sam apartament jest symbolem luksusu i ekskluzywności. Rozciągający się na 480 metrów kwadratowych, jest potencjalnie najdroższą nieruchomością w Polsce, zlokalizowaną na jednym piętrze kompleksu Złota 44. Kompleks składa się z 54 pięter i osiąga wysokość 192 metrów, oferując mieszkańcom dostęp do ekskluzywnych udogodnień, takich jak basen, sauna, pokój masażu, siłownia, a choćby sala kinowa z symulatorem gry w golfa. Chodzą legendy, iż na korytarzach apartamentowca rozgrzewa się sam Robert Lewandowski.

fot. Wikipedia

Ściany nie są z gumy

Jednak choćby tak duży apartament nie pomieści jednocześnie wszystkich 20 000 właścicieli. Zgodnie z przepisami, apartament może legalnie gościć do 300 osób jednocześnie dzięki dwóm drogom ewakuacyjnym, każdej z nich zdolnej pomieścić 150 osób. Dlatego akcjonariusze będą musieli stworzyć harmonogram i procedury korzystania ze wspólnej własności.

W kwestiach finansowych, Zaorski zobowiązał się do opłacenia czynszu (20 000 zł miesięcznie) i mediów na trzy lata z góry. Zapewni również usługi prawne, aby radzić sobie z ewentualnymi problemami ze wspólnotą mieszkaniową, i zatrudnił firmę ochroniarską do strzeżenia apartamentu przez całą dobę przez kolejny rok.

Aby stać się akcjonariuszem, zainteresowane strony muszą zarejestrować się na dedykowanej platformie i przejść proces weryfikacji tożsamości. Po pomyślnej weryfikacji inwestorzy mogą wybrać liczbę tokenów, które chcą nabyć i zakończyć transakcję. Jako współwłaściciele będą mieli prawo do udziału w zyskach generowanych przez wynajem lub potencjalną sprzedaż nieruchomości.

Idź do oryginalnego materiału