Henley & Partners i New World Wealth stworzyło ranking 50. najbogatszych miast świata. Aż 11 z nich znajduje się w USA, które jest liderem tego zestawienia.
Nowy Jork jest najbogatszym miastem świata. Zamieszkuje go aż 359 500 milionerów i 60 miliarderów. W ciągu dekady populacja milionerów wzrosła w nim o 48%. Łączny majątek mieszkańców Nowego Yorku przekracza 3 biliony dolarów. To imponujące liczby, ale wcale nie oznaczają, iż pozostałe miasta są daleko w tyle.
Warto przeczytać: Stany Zjednoczone ojczyzną milionerów i miliarderów. Chiny w odwrocie
Amerykańska czołówka
Choć wartość majątku mieszkańców Nowego Yorku jest wyższa niż PKB Brazylii czy Włoch, to czołówka rankingu gwałtownie nadrabia zaległości. Na drugim miejscu znajduje się Bay Arena w Kalifornii, gdzie liczba milionerów wynosi 305 700. Miasto posiada jednocześnie najwięcej miliarderów — jest ich 68. Na trzecim miejscu rankingu znajduje się San Francisco.
Amerykańskie miasta dominują w rankingu Henley & Partners i New World Wealth. W obecnej edycji jest ich aż 11, najwięcej ze wszystkich reprezentowanych w nim państw. Niezaprzeczalnie wynika to z faktu, iż Stany Zjednoczone dominują w światowym sektorze finansowym, technologicznym i rozrywkowym. Ucieczka zamożnych nie nastąpiła choćby w związku z pandemią COVID-19.
Dawni liderzy w odwrocie
Problemy nie ominęły jednak miast z pozostałych państw. Ma to odzwierciedlenie w osłabieniu ich pozycji rankingowych. Tokio, które przez dekadę było najbogatszym miastem świata, w tej chwili znajduje się na trzecim miejscu rankingu. Populacja milionerów w japońskim mieście wynosi w tej chwili 298 300, co oznacza spadek o 5%. Jeszcze większy procentowy spadek ich liczby odnotowano w Londynie. Brexit, rosyjskie sankcje i pozostałe niekorzystne czynniki gospodarcze sprawiły, iż z miasta ubyło aż 10% milionerów. Stolica Wielkiej Brytanii zajęła w tegorocznym rankingu piąte miejsce.
Najbogatsze miasta świata
Odpływ milionerów z jednych miast, to ich przypływ w inne lokalizacje. W ten sposób w zestawieniu na 10. miejscu po raz pierwszy znalazło się miasto z Chin. Pekin, bo o nim mowa jest miejscem zamieszkania 125 600 milionerów (wzrost o 90% w ciągu dekady). Z siły Chin niewątpliwie korzysta Singapur. Miasto zajmuje 4. miejsce rankingu. Zamieszkuje je 244 800 milionerów, a w samym 2023 roku ich liczba wzrosła o 3400. Analitycy prognozują, iż niedługo może on zastąpić Tokio na podium rankingu.
Pierwsza dziesiątka najbogatszych miast świata według Henley & Partners i New World Wealth:
- Nowy Jork
- Bay Area, Kalifornia
- Tokio
- Singapur
- Londyn
- Los Angeles
- Paryż i Île-de-France
- Sydney
- Hongkong
- Pekin