Ranking stablecoinów od S&P. Tokeny klasyfikowane na podobieństwo wiarygodności kredytowej

11 miesięcy temu

Agencja S&P (dawniej Standard & Poor’s) ogłosiła uruchomienie rankingu najpopularniejszych stablecoinów w obiegu. Ranking ma dotyczyć ich stabilności, rozumianej jako zdolność zachowania stabilnego stosunku wartości stablecoina wobec waluty fiat, na której jest on w danym przypadku oparty.

Ranking ma powstać we współpracy z zarówno tradycyjnym rynkiem finansowym, jak i sektorem finansów zdecentralizowanych – DeFi. Coiny będą oceniane w pięciostopniowej skali, od 1 („bardzo silny”) do 5 („słaby)”. Przy ich ocenie wzięte mają być pod uwagę czynniki ryzyka, takie jak:

  • wycena,
  • ryzyko kredytowe,
  • kwestia kustodii,
  • zabezpieczenia,
  • łatwości upłynnienia.

Zostaną one wykorzystane w ramach istniejących modeli analitycznych, wykorzystywanych już przez S&P do ewaluacji innych aktywów.

Początkowa wersja rankingu obejmować będzie osiem stablecoinów. Będą to: Dai (DAI), First Digital USD (FDUSD), Frax (FRAX), Gemini dollar (GUSD), Pax Dollar (USDP), Tether (USDT), TrueUSD (TUSD) oraz USD Coin (USDC). Ich pierwsze notowania przedstawiają się następująco:

S&P zadeklarowała, iż ranking ten będzie wpisywać się w oczekiwania rynku – stablecoiny bowiem mają być coraz bardziej eksponowanym aktywem. Agencja oceniła, iż będąc zarówno formą kryptowaluty, jak i pochodną tradycyjnych walut fiat, stanowią one pomost pomiędzy tymi dziedzinami.

Ile stabilności w stablecoinie?

Jednocześnie ich wykorzystanie nie pozostaje bez ryzyka. Główną cechą istotną w ich przypadku jest naturalnie zdolność do utrzymania wartości, którą reprezentują – z tą różnicą w stosunku do fiat czy kryptowalut, iż w ich przypadku chodzi o wartość względną wobec pieniądza, na którym są oparte.

Warto odnotować, iż ranking ten nie będzie pionierem problematyki stablecoinów na rynku. Funkcjonuje już także zbliżone – choć nie tożsame – narzędzie analityczne agencji Moody’s.

Odróżnia się ono w formie od rankingu S&P. Bardziej niż na ogólnej ocenie stabilności tokenów skupia się na odchyleniach wartości tokena od pieniądza źródłowej. W przypadku wzrostu tej wartości powyżej 3% odchylenia owe określane są jako „depeg” (od „depegged” w stosunku do fiat).

Idź do oryginalnego materiału