Forum Odpowiedzialnego Biznesu uruchomiło nabór do 23. edycji cyklicznego raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. To flagowa publikacja FOB, będąca największym w Polsce przeglądem podejmowanych przez firmy inicjatyw w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG.
Już po raz dwudziesty trzeci Forum Odpowiedzialnego Biznesu, największa i najdłużej działająca w Polsce organizacja zajmującą się tematyką zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób, wyda raport stanowiący przegląd podejmowanych przez firmy inicjatyw dotyczących poszczególnych aspektów ESG – środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego.
Dalsza część tekstu jest pod wywiadem
Zasady udziału w zgłaszaniu dobrych praktyk
Firmy mogą zgłosić maksymalnie 5 dobrych praktyk do 28 lutego br. poprzez formularz: http://odpowiedzialnybiznes.pl/raport2024. Udział w publikacji jest bezpłatny.
W formularzu zgłoszeniowym każda z praktyk może być przypisana do poszczególnych European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – standardów raportowania wprowadzonych zgodnie z Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).
Zakwalifikowanie dobrej praktyki wymaga jej zgodności z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Ponadto powinna mieć innowacyjny charakter i odpowiadać na wyzwanie w obszarze środowiska naturalnego (E), spraw społecznych (S) lub ładu korporacyjnego (G).
Czym jest „dobra praktyka”?
Idealna dobra praktyka, powinna być:
- Zainicjowana przez firmę – może być realizowana w partnerstwie, ale głównym jej realizatorem musi być firma.
- Dobrowolna – nie stanowi realizacji obowiązku wynikającego z prawa.
- Potrzebna – opiera się na rozpoznanych potrzebach, jest poprzedzona realizacją badań, analiz, dialogu z interesariuszami, zebraniem informacji o rzeczywistych potrzebach.
- Innowacyjna – jest czymś nowym w sektorze lub w zbliżonych wielkością firmach.
- Zaplanowana – przed wdrożeniem przeprowadzono analizę sytuacji, opracowano plan działań.
- Podsumowana – jest poddana ewaluacji, oceniona pod kątem wyników, umożliwia modyfikację i dostosowanie działań na podstawie zebranych informacji.
- Skuteczna – osiąga założone rezultaty, urzeczywistnia misję organizacji, przyczynia się do rozwoju organizacji.
- Wydajna – opiera się na jakościowej i ilościowej analizie wykorzystania zasobów materialnych: finansów, technologii, infrastruktury oraz niematerialnych: kapitału ludzkiego, społecznego.
- Uniwersalna – możliwe jest jej zaadaptowanie w innych lub zbliżonych warunkach, wykorzystanie jej jako źródło inspiracji dla wdrożenia podobnych działań.
- Etyczna – zgodna z przyjętymi w danym społeczeństwie, branży lub obszarze działania normami moralnymi.
- Atrakcyjna dla interesariuszy – interesariusze włączają się w nią lub działają w niej chętniej niż w przypadku innych praktyk.
- Trwała – po jej zakończeniu zmiana wniesiona jej realizacją jest utrzymana.
Więcej o raporcie FOB
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. Publikacja zawiera także wypowiedzi eksperckie. Jej stałym elementem jest również przegląd raportów i badań oraz kalendarium wydarzeń. Poprzednie edycje dostępne są tutaj ». Zgłoszone do nich dobre praktyki można przeglądać także w “Bazie wiedzy o ESG” dostępnej tutaj »
Więcej informacji na temat zgłaszania praktyk i obsługi formularza można znaleźć na stronie odpowiedzialnybiznes.pl/raport2024.