Fidelity Digital Assets, gigant z 11 bilionami dolarów w aktywach pod zarządem, opublikował właśnie swój najnowszy raport dla sektora krypto za pierwszy kwartał 2024 roku, rzucając nowe światło na perspektywy rynkowe dla Bitcoin i Ethereum. Najnowsze dane pokazują mieszane sygnały dotyczące przyszłych ruchów tych dwóch głównych aktywów cyfrowych, ale ogólne perspektywy są ostrożnie optymistyczne. Zmieniono jednak „rekomendację” w średniej perspektywie. Posłuchajcie.
Fidelity zmienia średnioterminową perspektywę dla Bitcoina i Ethereum
Dla kryptowaluty Bitcoin Fidelity przedstawia stosunkowo pozytywną prognozę na krótkoterminowy (<1 rok) horyzont, z uwagą na utrzymujący się „złoty krzyż” (golden cross) utrzymujący się od października 2023 roku oraz kurs wymiany znacznie powyżej średniej 200-dniowej. Jednakże, mimo tych pozytywnych sygnałów, średnio- i długoterminowa perspektywa dla Bitcoin pozostaje ich zdaniem neutralna. Uczestnicy rynku według ekspertów Fidelity powinni zwrócić uwagę na kluczowe wskaźniki fundamentalne, takie jak stopień zysku realizowanego oraz stosunek zapasów do przepływów, które wskazują na obecność zarówno czynników wzrostowych, jak i ryzyka związanych z realizacją zysków.
Z drugiej strony, Ethereum wykazuje znacznie bardziej perspektywiczny obraz w krótkim okresie, co można przypisać głównie skutkom aktualizacji Deneb-Cancun z 13 marca, która znacząco wpłynęła na podstawowe wskaźniki sieci Vitalika Buterina. Ulepszenia te przyczyniły się do zwiększenia adopcji protokołów warstwy drugiej (L2s), które stanowiły około 80% wszystkich transakcji w ekosystemie Ethereum do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Jednakże średnio- i długoterminowe perspektywy dla Ethereum również zostały sklasyfikowane jako neutralne przez zespół analityczny, mimo iż długoterminowy krajobraz pozostaje teoretycznie pozytywny ze względu na deflacyjny potencjał eterów.
Umiesz liczyć, licz na siebie
Podsumowując, Chris Kuiper, dyrektor ds. badań w Fidelity, podkreślił w raporcie, iż w tej chwili jesteśmy w środku 4-letniego cyklu Bitcoina. Kuiper wyjaśnia: „Obecnie wskaźniki on-chain są znacząco powyżej najniższych lub skrajnych minimów, które obserwowaliśmy wcześniej. Jednakże, nie zbliżyliśmy się jeszcze do historycznych maksimów. Wskaźniki te są na średnim poziomie, a historycznie rzecz biorąc, większość wzrostów cenowych ma miejsce w drugiej połowie cyklu.”
Raport Fidelity podkreśla również znaczenie kontynuacji monitorowania kluczowych wskaźników on-chain, takich jak całkowita liczba stakujących walidatorów oraz tempo ich przyrostu, które mogą wpłynąć na zdrowie sieci w dłuższej perspektywie. Zachęcają też inwestorów do stosowania zasad due diligence oraz konserwatyzmu, choć zauważają iż istnieją okazje które można wykorzystać w dowolnej chwili jako traderzy.