[RAPORT] Stan Gry. Polska–Ukraina

3 tygodni temu

Prezentujemy „Stan Gry” – cykl publikacji dotyczących współpracy gospodarczej Polski z państwami spoza UE. Każda z publikacji będzie przedstawiać aktualny stan relacji ekonomicznych z wybranym krajem oraz oceniać potencjał dla ich rozwoju, identyfikując konkretne branże, a także ewentualne bariery instytucjonalne. Publikacje w ramach „Stanu Gry” są dwuczęściowe. W pierwszej części została przedstawiona perspektywa Polski, w drugiej – dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi think-tankami zagranicznym (tym razem współpracowaliśmy z Institute of Economic Leadership z Ukrainy, której ekspertka przygotowała drugą część tej publikacji) – perspektywa kraju partnerskiego. Liczymy, iż będzie to cenne kompendium wiedzy dla polskich firm, a także decydentów politycznych.

Tym razem skupiliśmy się na Ukrainie. Ukraina jest krajem o niezwykłym potencjale gospodarczym, Polska jest natomiast jej najważniejszym partnerem handlowym. Nasze kraje łączy bogata historia. Polska po upadku Związku Sowieckiego zyskała pełną niezależność i skierowała się ku zachodowi, stając się członkiem NATO oraz Unii Europejskiej, co pozwoliło całkowicie uniezależnić się od wpływów Moskwy. Nasz wschodni sąsiad jednak przez długi czas wahał się między zachodem i wschodem, zaś Rosja uznawała to państwo za swoją strefę wpływów. Dziś, gdy po napaści rosyjskiej Ukraina jasno określiła swoje aspiracje dotyczące członkostwa w strukturach zachodnich, Polska stoi przed ogromną szansą na zbudowanie trwałych i przynoszących korzyści obu krajom relacji zarówno politycznych, jak i gospodarczych.

Ukraina posiada ogromny potencjał w zakresie rolnictwa dzięki niezwykle żyznym czarnoziemom. To także drugi, największy po Rosji, kraj Europy pod względem terytorium. Ma ponad 603 tysiące km2, a więc jest niemal dwukrotnie większa od Polski. Choć w zakresie produkcji rolnej prawdopodobnie będzie naturalnym konkurentem dla naszego kraju w ramach wspólnego rynku europejskiego, to z pewnością mamy możliwość współpracy w branży przetwórstwa spożywczego. Ukraina posiada także ogromny potencjał przemysłowy dzięki zasobom surowców o strategicznym znaczeniu, w tym pierwiastkom ziem rzadkich. To dzięki nim polski i europejski przemysł XXI wieku może nabrać wiatru w żagle, uniezależniając się od dostaw z państw pozaeuropejskich. Mamy także wielką szansę współpracy w zakresie energetyki, przemysłu farmaceutycznego czy obronnego.

Polska i Ukraina posiadają w tej chwili wyjątkowo dobre relacje, które mogą być kapitałem, za pomocą którego oba nasze kraje wejdą na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego, a nasze firmy zyskają możliwość ekspansji na wschód i dalszego rozwoju.

POBIERZ RAPORT

Idź do oryginalnego materiału