Ray Dalio pokazuje uniwersalny portfel dla wszystkich inwestora

1 rok temu

Wyobraź sobie portfel, który dobrze radzi sobie w czasie zarówno okresów inflacji i deflacji. Portfel, który sprawdzi się w okresach wzrostu gospodarczego i recesji. Nie jest mu straszny żaden kryzys, a jego zmienność jest dwukrotnie mniejsza niż ETF-a na S&P 500. Wszystko to za cenę jedynie nieco niższych stóp zwrotu. Wciąż jednak można na nim zarabiać średniorocznie po 6%. Brzmi dobrze i wygląda dobrze. Chodzi o All Weather Portfolio promowany przez Ray Dalio, jednego z najsłynniejszych inwestorów giełdowych.

Czym jest portfolio All Weather?

Podwaliny pod zasady inwestowania w All Weather Portfolio powstały w latach 80. i na początku 90. XX wieku, a w 1996 r. Dalio zdecydował się zastosować to podejście w przypadku własnego funduszu rodzinnego. Bob Prince, współdyrektor ds. inwestycji w Bridgewater Associates, napisał w sierpniu 2011 r. artykuł, w którym przedstawił podstawy zasad inwestowania w All Weather. Najważniejszym wnioskiem było to, iż zrównoważony portfel osiąga takie same zyski jak akcje, ale ryzyko jest ograniczone o ponad połowę. Poniższe dwa wykresy znajdowały się właśnie w artykule Boba Prince.

Porównanie stóp zwrotu ze zmodyfikowanego portfela All Weather pod nieco wyższą stopę zwrotu (na niebiesko) i stóp zwrotu akcji globalnych, oraz obsunięć kapitału

https://www.quantifiedstrategies.com/ray-dalios-all-weather-portfolio/

Ray Dalio i jego zespół niekoniecznie dążą do optymalizacji stóp zwrotu, ale raczej do stworzenia portfela, który zapewni nam spokojny sen, z mniejszymi wahaniami portfela. All Weather to portfel inwestycyjny, którego celem jest dobre wyniki w różnych środowiskach gospodarczych. Portfel Raya Dalio składa się z 55% obligacji amerykańskich, 30% akcji amerykańskich i 15% aktywów twardych (złoto + towary).

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Alokacja portfela All Weather

Szczegółowa alokacja takiego portfela wygląda następująco:

  • Akcje: 30-40% portfela. Mogą to być akcje dużych spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500
  • Obligacje długoterminowe: 15-40%. Mogą to być obligacje rządowe lub korporacyjne
  • Obligacje krótkoterminowe 10 – 20%.
  • Złoto: 7,5-10%. Jest to wykorzystywane jako zabezpieczenie przed inflacją i wahaniami rynku. Ray Dalio jest dużym fanem złota. Twierdzi, iż część Portfela powinna być zainwestowana właśnie w to aktywo.
  • Surowce: 7,5-15%. Mogą to być inwestycje w fundusze inwestujące w towary będące przedmiotem obrotu giełdowego.

Graficzne przedstawienie alokacji portfela All Weather Portfolio

https://www.optimizedportfolio.com/all-weather-portfolio/

Dlaczego akurat ta kombinacja aktywów? Statystycznie jest ona najbardziej odporna na każdy typ sytuacji gospodarczej, taki jak: środowisko inflacyjne, deflacyjne, hossa i bessa. Każdy składnik aktywów zachowuje się inaczej w zależności od tego, co dzieje się w środowisku makroekonomicznym, np. w środowisku silnie inflacyjnym akcje radzą sobie na ogół słabo, ale portfel w górę ciągną surowce.

Jak portfel All Weather sprawdził się w przeszłości?

Portfel All Weather radzi sobie najlepiej w sytuacjach wielkich krachów rynkowych. W momentach, gdy ludzie w panice wycofują swoje pieniądze z giełdy. W artykule „Największe krachy giełdowe w historii” pokazywaliśmy, iż w najgorszych momentach indeksy giełdowe mogą choćby spadać po 75%. Prezentowany portfel nigdy nie obsunął się bardziej niż o 25%. Taki spadek wartości portfela jest w stanie znieść większość osób, co czyni z niego świetną propozycję dla mniej doświadczonych inwestorów. Na poniższym wykresie widać, jak wyglądały obsunięcia portfela All Weather na tle Indeksu S&P 500.

obsunięcia portfela All Weather na tle Indeksu S&P 500.

https://ofdollarsanddata.com/ray-dalio-all-weather-portfolio/

Brak dużej zmienności stóp zwrotu to bez wątpienia największa zaleta portfela. Dodatkowo ta bardzo niska zmienność nie jest okupiona słabymi stopami zwrotu. Zyski z portfela All Weather pozwalają oczekiwać średniorocznie 6% stopy zwrotu.

Stopy zwrotu portfela All Weather na tle S&P 500 i strategii 60/40 w poszczególnych dekadach

ibidem

All-Weather Portfolio powinno być idealnym rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie chcą wystawiać się na duże ryzyko obsunięcia kapitału. Portfel sprawdzi się również w przypadku rentierów. Będą oni mogli wypłacać z niego choćby po 3% rocznie, a i ich majątek w długim terminie nie powinien maleć. Obniżone wahania portfela będą dla nich dodatkowym atutem.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału