Realizacja zysków spycha ceny rzepaku na Matif w dół – 16.01.2025

8 godzin temu

Wczorajszy handel – 16.01.2025 odbywał się na giełdach towarowych pod znakiem realizacji wcześniejszych zysków co było szczególnie widoczne na rynku rzepaku, który bardzo mocno stracił. Spadki nie ominęły jednak również pszenicy.

W czwartek 16.01.2025 ceny rzepaku na Matif zamknęły się niżej czwarty dzień z rzędu i najczęściej notowany kontrakt majowy spadł o 13,50 EUR do 524,50 EUR/t. W czwartek spadły także ceny soi w Chicago gdzie kontrakt marcowy stracił 23,75 centa spadając do 1019 centów/buszel. Także kanadyjski rzepak spadł na giełdzie ICE o 23,30 CAD do najniższego od czterech tygodni poziomu 606,80 CAD/t.

Niższe ceny ropy wpływają na realizację zysków na oleistych

Na rynki nasion oleistych wpłynęły m.in. niższe ceny ropy naftowej i oleju palmowego. Malezyjskie kontrakty terminowe na olej palmowy spadały trzecią sesję z rzędu w związku ze słabym popytem , ​​osiągając najniższą cenę od ponad trzech miesięcy. Ceny ropy naftowej spadły w związku z oczekiwaniami analityków, iż prezydent Trump złagodzi zaostrzone sankcje na eksport rosyjskiej energii.

Dodatkowym czynnikiem są lepsze perspektywy zbiorów soi w Ameryce Południowej co może znacząco obniżyć straty w tamtejszych zbiorach, a to wystarczyło do rozpoczęcia spadków cen na rynku soi, co przełożyło się dodatkowo na spadki cn rzepaku.

Czytaj także: Michael Horsch: “Myślę, iż nie jesteśmy daleko od czasu, kiedy ceny zboża eksplodują”

Czytaj także: O ile wzrosną ceny pszenicy w pierwszej połowie 2025 roku? Poznaj najnowsze prognozy

Słaby popyt międzynarodowy nie zachęca do wzrostów

Kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie Matif spadły do ​​najniższego poziomu od początku grudnia. W kontrakcie marcowym na Matif cena spadła o 2,25 EUR do poziomu 226 EUR/t. Nie lepiej było w Chicago na CBoT, gdzie marcowy kontrakt spadł o 9,5 centa do poziomu 537,4 centów/buszel.

Co prawda spadają dostawy ze strony Rosji i Ukrainy, ale są na razie rekompensowane tanią pszenicą z Argentyny, co nie pozwala na zbyt mocne wejście europejskich eksporterów na rynek. W Egipcie odbył się co prawda przetarg na zakup pszenicy, ale z racji tego, iż negocjacje toczono za zamkniętymi drzwiami to nie wiadomo z jakich kierunków pszenica ta trafi do tego kraju.

Źródło: Kaack

Idź do oryginalnego materiału