Recesja uderzy za kilka miesięcy – Fed dwukrotnie obniży stopy procentowe w tym roku, mówi Jeffrey Gundlach z DoubleLine
Problemy gospodarcze zaczynają się piętrzyć, a recesja nadejdzie za kilka miesięcy, co może zmusić Rezerwę Federalną do „kilkukrotnej” obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, twierdzi Jeffrey Gundlach, dyrektor generalny DoubleLine Capital.
„Narastają przeciwności gospodarcze. Recesja nadejdzie za kilka miesięcy” — powiedział Gundlach w rozmowie z CNBC.
„Wszystko, czego naprawdę potrzebujemy, to podwyższoną stopę bezrobocia” – powiedział z ironią.
Fed zawsze wybiera gospodarkę
Kiedy Fed staje przed wyborem między inflacją a gospodarką, bank centralny USA zawsze wybierze to drugie.
„Kiedy zostaną zmuszeni do wyboru, zrezygnują z walki z inflacją, aby zająć się rosnącym problemem bezrobocia i rosnącym zwrotem gospodarczym” – powiedział Gundlach.
Dodał, iż obniżanie stóp procentowych w tym inflacyjnym środowisku jest bardzo problematyczne, ponieważ reakcja polityki pieniężnej Fed będzie ciążyć na i tak już wysokiej presji cenowej.
„Jeśli mamy recesję przeciwko temu systemowi finansowemu, Fed będzie musiał działać bardzo radykalnie. Zawsze będzie to większy deficyt budżetowy i luzowanie ilościowe” – powiedział dyrektor generalny DoubleLine Capital.
„Prawie wszyscy zdają sobie sprawę, iż nadchodzi recesja. Pytanie tylko, jak poważna będzie”.
Jedną z czerwonych flag, które należy obserwować w gospodarce, są potencjalne problemy z płynnością, ostrzegł Gundlach.
„Jeśli Fed będzie przez cały czas podążał tą ścieżką [stopy], różnica między tym, co można uzyskać na bonach skarbowych, a tym, co można uzyskać w systemie bankowym, będzie rosła, a to przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, powodując kurczenie się płynności” – powiedział.
W tej chwili optymalną strategią jest dalsze ograniczanie ryzyka w przypadku siły, co oznacza sprzedawanie akcji podczas rajdów.
„Rynki są tak niestabilne, iż sprzedaż w przypadku słabości jest prawie niemożliwa” – wyjaśnił Gundlach.
Na początku marca Gundlach powiedział, iż złoto w cenie 1800 USD za uncję jest do kupienia, mimo iż Fed przez cały czas kontynuuje cykl agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni złoto rozpoczęło nowy rajd wywołany kryzysem bankowym, testując poziom 2000 USD za uncję trzy razy w zeszłym tygodniu. W chwili pisania tego tekstu czerwcowe kontrakty futures na złoto Comex kosztowały 1 993,80 USD, co oznacza wzrost o 1,15% w ciągu dnia i wzrost o 7% w ciągu miesiąca.
„Byłem dość przychylny dla złota. Kiedy cena wzrosła do 1800 USD, wzrosła nieco wyżej, ale teraz spadła do prawie 1800 USD. A złoto prawdopodobnie zasługuje na swoją rolę w portfelach po cenie 1800 USD, choćby kiedy Fed podnosi stopy procentowe” – powiedział Gundlach podczas swojego ostatniego seminarium internetowego zatytułowanego „Survivor”.
Negatywne nastawienie do dolara amerykańskiego
Gundlach był pozytywnie nastawiony do dolara amerykańskiego przez sześć do siedmiu lat do stycznia 2017 roku.
Powiedział potem w CNBC, iż „dolar jest skazany na zagładę” i „ostatecznie wielkość naszych deficytów – zarówno deficyt handlowy, który eksplodował po pandemii, jak i deficyt budżetowy, który oczywiście jest całkowicie poza skalą – sugerują, iż w perspektywie średniookresowej — niekoniecznie, dokładnie w tym roku, ale w perspektywie średniookresowej — dolar znacznie spadnie”.
„Myślę, iż w dłuższej perspektywie dolar… [jest] skazany na porażkę”.