Dlaczego recykling metalu musi być priorytetem dla przedsiębiorców?
Recykling stali czy aluminium to przede wszystkim ogromne oszczędności energii i zdecydowane ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jak informują eksperci marki Stena Recycling, oszczędności energii w przypadku produkcji aluminium ze złomu zamiast z rudy boksytu sięgają choćby 95%. Stena Recycling to jeden z liderów w branży zarządzania odpadami, specjalizujący się w recyklingu odpadów różnych frakcji, a przetwarzanie metali to dziedzina, w której działa z sukcesami już od kilkudziesięciu lat. Recykling aluminium i stali to doskonały sposób na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które towarzyszą produkcji metali ze złóż. Przetwarzanie metali pozwala ponadto skutecznie oszczędzać kurczące się zasoby naturalne. Recykling metali jest w ten sposób świetną drogą do wypełnienia celów, jakie zakłada zrównoważony rozwój, związane z nim coraz silniej przepisy polskiego i europejskiego prawa, a także oczekiwania konsumentów, którzy domagają się odpowiedzialnej produkcji, redukcji śladu węglowego i chcą kupować przyjazne środowisku wyroby.
Odpowiedzialna produkcja, czyli jaka?
Recykling metali pozwala wielokrotnie wykorzystywać surowce i przywracać je do obiegu. Aluminium można przetwarzać nieskończoną liczbę razy i nie traci ono swoich cennych adekwatności, o ile jest poddane recyklingowi przez fachowców. Dzięki czemu szacunkowo choćby 75% całego kiedykolwiek wyprodukowanego aluminium jest przez cały czas w użyciu. Oczywiście o odpowiedzialnej produkcji można mówić dopiero wówczas gdy recykling złomu otwiera drogę do powrotu surowców do obiegu, dlatego drugim filarem odpowiedzialnej produkcji i zrównoważonego rozwoju jest zamykanie obiegu poprzez korzystanie z surowców pochodzących z recyklingu w procesach produkcji.
Jak zamykać obieg aluminium i stali?
Jak w praktyce wygląda zamykanie obiegu stali i aluminium, pokazuje codzienna działalność Stena Recycling, która współpracuje z producentami z różnych branż i pomaga im efektywniej zarządzać odpadami, podnosić poziom recyklingu metali i włączać je z powrotem do obiegu. Złom aluminiowy i stalowy dociera do zakładów recyklingu metali Stena Recycling w różnej postaci. Dzięki magnesom, ekranom, stołom wodnym i technologii czujników metale są wydobywane i sortowane na różne rodzaje, a potem wnikliwie oczyszczane i przetapiane, co pozwala zachować wysoką jakość stopów aluminium i stali. Finalnie metale z recyklingu posłużą następnie do wyrobu nowych, zrównoważonych produktów. Stena Recycling pomaga przy tym swoim partnerom kompleksowo: wspomaga sortowanie złomu, dostarczając odpowiednie pojemniki na odpady, organizuje odbiór złomu i bezpieczny jego transport, a potem prowadzi efektywny i przyjazny środowisku recykling metali wszystkich typów – aluminium, stali, żelaza, miedzi itd.