Reformy w chińskim stylu i harmonijne współistnienie

liderzyinnowacyjnosci.com 2 tygodni temu

Chiny kontynuują budowę potężnego narodowego planu modernizującego kraj. Będą przez cały czas rozszerzać swoje otwarcie na świat i pogłębiać partnerską współpracę z innymi państwami w wielu dziedzinach. Polska może dużo zyskać na tej współpracy. Mamy wiele pozytywnych przykładów, które potwierdzają, iż nawiązane 75 lat temu stosunki dyplomatyczne między Chinami i Polską przyniosły wymierne korzyści obu narodom.

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sun Linjiang w rozmowie z redakcją portalu liderzyinnowacyjnosci.com przedstawił przyjętą podczas III Plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin XX kadencji ,,Rezolucję w sprawie dalszego kompleksowego pogłębiania reform w celu przyspieszenia chińskiej modernizacji”.

Panie Ambasadorze, na czym polega uchwalony w połowie lipca model modernizacji kraju w chińskim stylu?

Obecny i nadchodzący okres jest najważniejszy dla kompleksowego budowania silnego państwa i odrodzenia narodu w ramach modernizacji w chińskim stylu. Chińska modernizacja jest stale rozwijana w procesie reform i otwarcia. ogólnym celem dalszego kompleksowego pogłębiania reform jest ulepszanie i rozwijanie socjalizmu o chińskiej specyfice oraz promowanie modernizacji krajowego systemu zarządzania i zdolności zarządzania. Podczas obrad III Plenum KC KPCh przedstawiono ponad 300 ważnych propozycji w tym zakresie. W obliczu złożonej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej, kolejnej rundy rewolucji naukowo-technologicznej i transformacji przemysłowej oraz nowych oczekiwań obywateli, konieczne jest kompleksowe pogłębianie reform. Obejmują one poprawę systemu zarządzania makroekonomicznego, intensywny rozwój sektora usług i nowych sił wytwórczych oraz zintegrowanie gospodarki realnej i cyfrowej. Reformy będą prowadzone zgodnie z nową koncepcją zrównoważonego rozwoju i doskonalenia systemu polegającego na tworzeniu nowych sił wytwórczych, dostosowanych do warunków regionalnych. Przyjęta strategia zakłada zakończenie do 2035 roku modernizacji socjalistycznej gospodarki rynkowej w chińskim stylu. Stworzy to solidny fundament pod przekształcenie Chin, do połowy obecnego stulecia, w kraj przodujący cywilizacyjnie pod każdym względem. Chińska nowa runda reform i otwarcia na świat z pewnością przyniesie też nowe impulsy i możliwości dla rozwoju gospodarki światowej.

Inwestycje zagraniczne mają również wpływ na rozwój chińskiej gospodarki. Czy w nowej strategii przewiduje się rozwiązania, które mogą zachęcić inwestorów do realizacji nowych przedsięwzięć w Państwie Środka?

Planujemy systematyczne znoszenie ograniczeń i utrudnień związanych z realizacją inwestycji zagranicznych w sektorze produkcyjnym oraz rozszerzanie katalogu branż, żeby zachęcić do takich przedsięwzięć firmy z zagranicy. Na równych zasadach będziemy wspierać rozwój przedsiębiorstw krajowych oraz finansowanych z zagranicy. Nasz rynek jest atrakcyjny zarówno dla zagranicznych inwestorów, jak również firm działających w różnych sektorach gospodarki. Zamierzamy również aktywnie uczestniczyć w reformie globalnego zarządzania gospodarczego i dzielić się rozwiązaniami z resztą świata, aby stworzyć wszystkim lepszą przyszłość. Łączymy zintegrowane działania w coraz skuteczniejszym wprowadzaniu inicjatywy ”Pasa i Szlaku” w celu rozszerzania współpracy z innymi krajami w obszarach takich jak infrastruktura, przemysł, handel, innowacje naukowe czy technologiczne. Kontynuując budowę potężnego narodowego planu modernizującego kraj, równocześnie realizujemy strategię, która daje obopólne korzyści wszystkim partnerom.

Modernizacja w chińskim stylu zakłada podążanie ścieżką pokojowego rozwoju i harmonijnego współistnienia. To bardzo szlachetne założenie, ale niełatwe w realizacji we współczesnym świecie. W jaki sposób można to urzeczywistnić?

W realizacji tych założeń przestrzegamy kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, stawiamy społeczeństwo na pierwszym miejscu, zapewniając lepsze życie obywatelom. Po drugie, zachowując pewność siebie i niezależność, wychodzimy odważnie z własnymi koncepcjami. Podążanie własną drogą rozwoju kraju w osiąganiu zamierzonych celów jest fundamentem naszych zasad. Po trzecie, wprowadzając innowacje niezmiennie trwamy przy komunistycznym przywództwie partii Chin i systemie socjalizmu z chińską specyfiką. Po czwarte, koncentrujemy się na rozwiązywaniu problemów, mając na uwadze przyszły rozwój ludzkości. Nieustannie badamy i promujemy nowe koncepcje, przemyślenia i metody, które temu służą. Po piąte, stosujemy podejście systemowe łącząc zawsze teraźniejszość i przyszłość. Myślimy perspektywicznie, planujemy całościowo i wdrażamy kompleksowo wszystkie ustalenia. Po szóste, kładziemy nacisk na myślenie o świecie, dążąc do budowy wspólnej i lepszej przyszłości dla wszystkich ludzi. Proponujemy globalną inicjatywę rozwoju i bezpieczeństwa oraz globalną inicjatywę cywilizacyjną. Staramy się zwiększać powszechność korzyści płynących z modernizacji, oferując stabilizację i wnosić chiński wkład w światowy pokój i rozwój. Czerpiemy też pewne wzorce z doświadczeń innych krajów, które wprowadzają nowoczesną cywilizacją. Przynosi to korzyści narodowi chińskiemu, ale jednocześnie promuje współczesny rozwój świata.

Cały wywiad z Ambasadorem Sun Linjiang ukaże się we wrześniowym numerze Przeglądu Technicznego.

Idź do oryginalnego materiału