Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

4 dni temu

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe „superministerstwa” gospodarki i energii. To kolejny transfer kompetencji resortów, które według słów szefa rządu od dzisiaj mają działać sprawniej.

Wśród największych zmian w ramach rekonstrukcji rządu jest utworzenie “dużego ministerstwa gospodarki”, które przejmuje wszystkie kompetencje związane z obszarami rozwoju, finansów i inwestycji. Druga roszada to powstanie ministerstwa energii z kumulacją kompetencji energetycznych w jednym miejscu.

Nowości w gospodarce i energetyce

Ministerstwo gospodarki w nowym kształcie ma objąć kompetencje resortów rozwoju i technologii, przemysłu. Po części ma także przejąć zadania ministerstwa finansów oraz aktywów państwowych. Celem tego ruchu ma być centralizacja polityki gospodarczej, transformacji energetycznej i inwestycyjnej. Na jego czele stanie Andrzej Domański, dotychczasowy minister finansów. Obejmie on nową funkcję ministra finansów i gospodarki.

– Polityka finansowa i gospodarcza musi być i będzie w jednym ręku. Dotychczasowy minister finansów, pan Andrzej Domański to zapewni – powiedział premier Donald Tusk podczas środowej konferencji ws. rekonstrukcji rządu.

Nowe ministerstwo energii przejmie kompetencje w energetyce, które do tej pory należały do czterech resortów: przemysłu, klimatu i środowiska, funduszy i polityki regionalnej oraz infrastruktury. Nowym ministrem energii zostanie Miłosz Motyka, dotychczasowy podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska.

– Resort przemysłu i dział energii będą skupione w jednym ręku. Gwarantuje to pełną współpracę, nowego ministra energii Miłosza Motyki z moimi dotychczasowymi partnerami – zapowiedział Donald Tusk.

To kolejny transfer kompetencji w rządzie

Dotychczasowe ministerstwo przemysłu w rządzie premiera Donalda Tuska w marcu 2024 roku przejęło część kompetencji sektora energetycznego od ministerstwa klimatu i środowiska oraz ministerstwa aktywów państwowych. Nowy dział „gospodarka surowcami energetycznymi” objął wówczas pieczę m.in. nad gospodarką złożami węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego i miedzi. Od tego momentu resort odpowiadał za surowce energetyczne i paliwa, bezpieczeństwo dostaw, a także rozwój i wykorzystanie energii jądrowej. Wśród kompetencji znalazła się także gospodarka wodorowa.

Odchudzanie rządu

Rekonstrukcja zmniejsza skład rządu z 26. do 21. Oprócz zmian w kierownictwie szeregu resortów (sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia, rolnictwa czy sportu), roszada nastąpi w ministerstwie aktywów państwowych, którego szefem zostanie Wojciech Balczun.

– Zmiany zapewnią sprawne działanie administracji. Celem rekonstrukcji Rady Ministrów jest także uporządkowanie sytuacji w koalicji. Nie czas na konflikty, jeżeli komuś nie będzie to pasowało, pożegna się z pracą – powiedział premier Donald Tusk.

Szef rządu zapowiedział, iż zaprzysiężenie nowych ministrów odbędzie się 24 lipca (czwartek). Pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie zostało zaplanowane na 25 lipca (piątek).

Jędrzej Stachura

Idź do oryginalnego materiału