Rekordowa grzywna dla niemieckiego przewoźnika. USA ukarały Lufthansę

20 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Lufthansa została ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów. Grzywnę w wysokości 4 milionów dolarów na niemieckiego przewoźnika nałożył Departament Transportu USA. Amerykański minister powiedział, iż to jasny sygnał wysłany do branży lotniczej, iż "jesteśmy gotowi podejmować działania w przypadku naruszenia praw obywatelskich pasażerów”.


Resort transportu USA ukarał we wtorek niemieckie linie lotnicze Lufthansa grzywną w wysokości 4 mln dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku. Jest to rekordowa kara za złamanie praw obywatelskich przez powietrznego przewoźnika.
Nałożona przez ministerstwo kara ma związek z sytuacją z października 2022 r., kiedy grupa 128 ortodoksyjnych Żydów podróżująca z Budapesztu do Nowego Jorku została wykluczona z dalszego lotu podczas międzylądowania we Frankfurcie.


Niemiecka Lufthansa z rekordową karą. USA podjęły decyzję


Lufthansa - według amerykańskiego resortu transportu - zarzuciła części z tych pasażerów odmowę podporządkowania się polityce dotyczącej noszenia masek. Choć dotyczyło to tylko niektórych z żydowskich pasażerów, zabroniono wstępu na pokład wszystkim noszącym jarmułki i pejsy, choć wiele z tych osób się nie znało. Reklama
"Mimo iż wielu pasażerów nie znało się, ani nie podróżowało razem, pasażerowie przesłuchani przez śledczych stwierdzili, iż Lufthansa traktowała ich wszystkich tak, jakby byli jedną grupą i odmówiła im wejścia na pokład z powodu rzekomego niewłaściwego zachowania kilku osób" - podał resort w komunikacie. "Dzisiejsza kara jest największą, jaką kiedykolwiek nałożono na linię lotniczą przez DOT [Department of Transportation - red.] za naruszenie praw obywatelskich" - dodał.


USA oburzone zachowaniem niemieckiego przewoźnika. Lufthansa przeprosiła


Według ministra transportu USA, nikt nie powinien być narażony na dyskryminację podczas podróży. "Dzisiejsze działanie wysyła jasny sygnał branży lotniczej, iż jesteśmy gotowi zbadać sprawę i podjąć działania w przypadku naruszenia praw obywatelskich pasażerów" - powiedział Pete Buttigieg.
Lufthansa przeprosiła za incydent jeszcze w 2022 roku i ogłosiła, iż we współpracy z Komitetem Żydów Amerykańskich przeprowadziła szkolenia z przeciwdziałania antysemityzmowi.
Lufthansa to największe niemieckie linie lotnicze. Powstały w 1953 roku, a swoją siedzibę mają przy międzynarodowym porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem. Flota przewoźnika składa się z 292 samolotów, a kolejnych kilkadziesiąt jest zamówionych. Siatka połączeń Lufthansy jest rozbudowana - zdecydowanie najwięcej lotów odbywa się po Europie i Azji.
Idź do oryginalnego materiału