Rekordowe odpływy z amerykańskich ETF-ów na bitcoina

3 tygodni temu

Zgodnie z przewidywaniami analityków, oczekiwanie na decyzje Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) oraz konferencja prasowa prezesa FED Jerome’a Powella znacząco wpłynęły na dużą zmienność na rynku kryptowalut. Decyzją Rezerwy Federalnej przedziały stóp procentowych zostały obniżone do poziomu 4,25-4,50 proc.

Inwestorzy spodziewali się wprowadzonej przez FED korekty stóp procentowych o 25 pb., a rynek uwzględnił ją wcześniej w swoich wycenach. Zaskoczeniem okazała się jednak zmiana prognozy na 2025 rok, według której przed nami są nie trzy, a zaledwie dwie oczekiwane obniżki stóp (co oznacza łącznie obniżkę o 50 punktów bazowych). Z kolei prognozy inflacyjne podniesiono z 2,1 proc. do 2,5 proc. na koniec przyszłego roku.

W efekcie, inwestorzy zareagowali wyprzedażą; łączna kapitalizacja rynku kryptowalut spadła z historycznego maksimum wynoszącego 3,73 biliona dolarów do poziomu 3,2 biliona dolarów – czyli aż o 14 proc. Wydaje się, iż w wyniku tych decyzji, najbardziej ucierpiały altcoiny. Z drugiej strony, procentowy udział bitcoina w kapitalizacji rynku wzrósł, choćby pomimo ogólnych spadków, co świadczy o jego dominacji w sektorze.

Kluczowe pytanie na ten moment brzmi, czy na rynku kryptowalut zobaczymy dalszą korektę, jako reakcję inwestorów na komentarze Powella z zeszłotygodniowej konferencji, czy też uznają obecne spadki za okazję do kupowania i pozostaną optymistycznie nastawieni do długoterminowych perspektyw rynku.

Rekordowe odpływy z amerykańskich ETF-ów na bitcoina

W ubiegły czwartek, amerykańskie ETF-y typu spot na bitcoina odnotowały rekordowy dzienny odpływ kapitału w wysokości 671,9 mln dolarów. Było efektem pogłębiającej się wyprzedaży po konferencji prezesa Powella. Tym samym przerwana została seria 15 kolejnych dni z dodatnimi przepływami netto.

ETF-y na ethereum również doświadczyły odpływów netto wysokości 60,5 mln dolarów, kończąc serię 18 dni dodatnich przepływów netto.

Salwador przyspiesza zakupy bitcoina

W ubiegły czwartek, Salwador, pierwszy kraj świata uznający bitcoiny za oficjalny środek płatniczy, zakupił 11 bitcoinów o wartości ponad 1 miliona dolarów. W niedzielę, tym samym znacząco odbiegając od swojej dotychczasowej strategii zakupu jednego bitcoina dziennie.

Dzięki tym zakupom, łączne rezerwy Salwadoru wzrosły do 5 994,77 bitcoinów, co przy obecnych cenach rynkowych odpowiada około 575 milionom dolarów.

Jak poinformowała Stacy Herbert, dyrektor Narodowego Biura Bitcoina w Salwadorze, kraj będzie kontynuował zakupy bitcoina. Przy historycznym maksimum bitcoina wynoszącym 108 365 dolarów, Salwador osiągnął niezrealizowany zysk w wysokości 370 milionów dolarów, co stanowi 140 proc. zwrotu z inwestycji.

MARA przeznacza środki z emisji obligacji na zakup bitcoina

MARA, największa notowana na giełdzie spółka zajmująca się wydobyciem bitcoina w USA, ogłosiła w ubiegłym tygodniu zakup 15 574 bitcoinów o łącznej wartości około 1,53 miliarda dolarów. Transakcja została sfinansowana ze sprzedaży obligacji zamiennych o oprocentowaniu 0 proc. w listopadzie i grudniu. Całkowite zasoby firmy wzrosły do 44 394 bitcoinów, co stanowi 0,211 proc. całkowitej podaży 21 milionów bitcoinów.

Podobnie Hut 8, inna notowana na giełdzie firma wydobywcza, ogłosiła zakup 990 bitcoinów o wartości około 100 milionów dolarów, podnosząc swoje całkowite zasoby do ponad 10 000 bitcoinów.

Idź do oryginalnego materiału