Rekordowe plony buraka, a co z polaryzacją?

4 godzin temu

Pfeifer & Langen Polska podsumowuje kampanię 2024 – okazuje się być rekordową. Zbierano choćby 100 t ton z hektara. A co z zawartością cukru w burakach, czy była równie rekordowa?

Rok 2024 przyniósł plantatorom współpracującym z Pfeifer & Langen Polska rekordowe plony buraków, sięgające choćby 100 ton z hektara. Podobna sytuacja występuje w całej Europie – wysokim plonom towarzyszy niższa od spodziewanej zawartość cukru. W odpowiedzi firma rozwija rozwiązania skutecznie wspierające plantatorów w uprawie buraków cukrowych.

W trakcie kampanii firma skupiła ponad 5 milionów ton buraków cukrowych. Kampania buraczana rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie – już 22 sierpnia pierwsze buraki trafiły do cukrowni. Opady deszczu w południowej części Wielkopolski początkowo utrudniały zbiory, podczas gdy w północnej części Mazowsza problemem była susza.

– Warunki pogodowe wymusiły na nas zmiany w logistyce dostaw, aby zapewnić ciągłość pracy w cukrowniach – wyjaśnia Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

Plony buraków są wyższe niż w latach ubiegłych, a niektóre gospodarstwa osiągnęły rekordowe wyniki – ponad 100 ton z hektara.

– To pokazuje potencjał uprawy buraków cukrowych. Jednak musimy zwrócić uwagę na znaczne różnice w wynikach między gospodarstwami– podkreśla Paluch.

Problem z polaryzacją

Problemem okazała się niższa od spodziewanej polaryzacja. Zawartość cukru jest mocno zróżnicowana – od poniżej 14 proc. do ponad 18 proc. Na znacznej części plantacji zaobserwowano dwa główne czynniki obniżające polaryzację – niezbilansowane nawożenie azotowe oraz silne porażenie chorobami grzybowymi we wrześniu.

– Doprowadziło ono do utraty rozety liściowej. Rośliny musiały ją odbudować kosztem zgromadzonego w korzeniach cukru – wyjaśnia dyrektor.

Nowe podejście do uprawy buraków P&L

Pfeifer & Langen Polska wzmacnia kompleksowy system wsparcia dla plantatorów. Firma rozwija monitoring chorób grzybowych i szkodników, połączony z szybkim informowaniem o potrzebie wykonania zabiegów ochronnych.

Szczególną uwagę zwraca się na bilansowanie nawożenia, zwłaszcza azotowego.

– Zrównoważone nawożenie ma najważniejsze znaczenie dla jakości surowca. Dlatego rozwijamy specjalne programy doradcze w tym zakresie – mówi dyrektor Paluch.

Plantatorzy mogą również korzystać z usług uprawy gleby i siewu buraków.

– Profesjonalna uprawa to podstawa wysokiej jakości surowca. Nasze doświadczenie pokazuje, iż gospodarstwa korzystające z nowych technologii osiągają lepsze wyniki – podkreśla Paluch.

Perspektywy rynkowe i ceny

Na światowych rynkach cena cukru w tej chwili spada. To wpływa na ostateczny poziom cen skupu buraków. Jak jednak podkreśla Mirosław Paluch, już w tej chwili wprowadzona przez Pfeifer & Langen Polska cena minimalna gwarantuje plantatorom rentowność uprawy buraków na poziomie porównywalnym do innych upraw.

– Co istotne, cena końcowa może być jeszcze wyższa – cukier wyprodukowany z buraków zebranych w 2024 2025 roku będzie sprzedawany w 2025 2026 roku, a już dziś widać pierwsze oznaki poprawy sytuacji rynkowej – dodaje Paluch.

Większość producentów cukru w Europie ograniczyła produkcję, co może pozytywnie wpłynąć na ceny.

Monitoringu chorób grzybowych i doradztwa w zakresie nawożenia

Zarówno producenci cukru jak i plantatorzy muszą się stale dostosowywać do zmieniających się wymagań rynku. Klienci oczekują wysokiej jakości produktu powstałego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego Pfeifer & Langen Polska zainwestował w nowe elektrociepłownie gazowe, dzięki czemu emisja CO2 zmniejszy się o 40 proc. Równolegle spółka rozwija nowoczesne metody agrotechniczne – uprawę uproszczoną czy pasową. Są one korzystne nie tylko ze względu na ograniczenie śladu węglowego i poprawianie struktury gleby, ale też zmniejszają koszty prowadzenia plantacji.

– Aby pozostać konkurencyjnym, musimy stale pracować nad efektywnością produkcji i optymalizacją w zakresie polaryzacji i plonu – podsumowuje Mirosław Paluch.

Idź do oryginalnego materiału