W II kwartale 2024 roku polska kolej odnotowała rekordową liczbę pasażerów, osiągając wynik 105,5 mln osób – to o 12,7% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Szczególnie dynamiczny wzrost nastąpił w województwie małopolskim, gdzie liczba pasażerów wzrosła o 40%. Województwa mazowieckie i pomorskie również odnotowały wyraźne wzrosty, przekraczając odpowiednio 26,7 mln i 21,5 mln pasażerów. Największy spadek liczby podróżnych zanotowało natomiast województwo świętokrzyskie, jedyne z ujemnym wynikiem w tym zestawieniu.
Województwa o największych wzrostach liczby pasażerów
- Mazowieckie: Tradycyjnie, województwo mazowieckie pozostaje liderem pod względem liczby przewożonych pasażerów – w II kwartale było ich aż 26,7 mln. To wzrost o 6,9% w stosunku do tego samego okresu w 2023 roku, co pokazuje utrzymującą się popularność połączeń kolejowych.
- Pomorskie: Po raz pierwszy liczba pasażerów w ujęciu kwartalnym przekroczyła w Pomorskiem 20 mln, wynosząc 21,5 mln, co stanowi wzrost o 19,7% rok do roku. Województwo to było również liderem, jeżeli chodzi o wskaźnik wykorzystania kolei, który osiągnął rekordowy poziom 9,1, co sugeruje, iż pociągi są intensywnie użytkowane przez mieszkańców i turystów.
- Małopolskie: To właśnie Małopolskie może pochwalić się największym procentowym wzrostem liczby pasażerów – aż o 40%, co przekłada się na wzrost o 2,5 mln pasażerów więcej niż w roku poprzednim. Ta dynamika była najwyższa w kraju, co świadczy o rosnącej popularności transportu kolejowego w regionie krakowskim.
Województwa z mniejszymi wzrostami i wyjątki
Nie we wszystkich regionach dynamika wzrostu była równie imponująca. W województwie świętokrzyskim, liczba pasażerów spadła o 4,1%, co czyni je jedynym województwem z ujemnym wynikiem. W II kwartale 2024 r. z kolei skorzystało tam 1,09 mln osób, co jest spadkiem w porównaniu do 1,14 mln rok wcześniej.
Województwo podlaskie, choć obsługuje niewielką liczbę pasażerów (regularnie poniżej 1 mln), odnotowało jednak solidny wzrost o 16,9%.
Wskaźnik wykorzystania kolei
W II kwartale 2024 r. średni wskaźnik wykorzystania kolei dla Polski wyniósł 2,8, co oznacza wzrost o 0,33 w porównaniu do roku poprzedniego. Najwyższe wartości osiągnęły województwa pomorskie (9,1) i mazowieckie (4,85). W województwie małopolskim wskaźnik wzrósł o 0,72, a jego poziom wyniósł 2,53, co również wskazuje na zwiększoną popularność kolei w regionie. Spadek wskaźnika odnotowano jedynie w województwie świętokrzyskim – z 0,94 do 0,91.
Porównanie z I kwartałem 2024 r.
W porównaniu z pierwszym kwartałem, liczba pasażerów wzrosła we wszystkich województwach. Największy procentowy wzrost odnotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie liczba pasażerów wzrosła o 23,4%. Pomorskie, które już wcześniej odnotowywało wysokie wyniki, zyskało kolejne 17,9% pasażerów. Mazowieckie odnotowało natomiast niewielki spadek udziału procentowego liczby pasażerów.
Wyniki te jednoznacznie pokazują, iż kolej w Polsce zyskuje na znaczeniu, a poszczególne województwa dynamicznie rozwijają infrastrukturę i ofertę przewozową, co przyciąga coraz większe liczby podróżnych.
Fot. JBCrew