Lotnisko Chopina cały czas rośnie mimo coraz większych problemów z przepustowością. Początek 2025 roku jest rekordowy na największym polskim lotnisku. Oprócz wzrostu ruchu pasażerskiego odnotowano również istotny wzrost w segmencie cargo.
- Ruch pasażerskie w pierwszym kwartale 2025 roku wzrósł o 12% w stosunku do 1 kw. 2024 r.
- Dynamicznie rośnie również ruch cargo, zwłaszcza w segmencie „all cargo”.
- W kwietniu ruszyły prace budowlane przy rozbudowie terminala cargo.
Rekordowy początek 2025 roku na Lotnisku Chopina
Lotnisko Chopina w Warszawie rozpoczęło rok 2025 z imponującymi rezultatami. W samym marcu odprawiono ponad 1,7 miliona pasażerów, co przyczyniło się do osiągnięcia łącznej liczby 4,83 miliona obsłużonych podróżnych w pierwszym kwartale. W tym czasie rozpoczęto również realizację strategicznej inwestycji – budowy nowego terminala cargo przeznaczonego dla Welcome Airport Services.
Wzrost liczby pasażerów i operacji lotniczych
W marcu 2025 roku lotnisko obsłużyło dokładnie 1 711 362 pasażerów, co oznacza wzrost o niemal 13% w porównaniu do analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Zrealizowano wtedy 15 246 operacji lotniczych. Cały pierwszy kwartał zamknął się liczbą blisko 4,84 miliona pasażerów – o około 12% więcej niż w pierwszym kwartale 2024 roku. Zwiększyła się również średnia liczba pasażerów przypadających na jedną operację lotniczą – o 3%.
Największy ruch pasażerski zanotowano 30 marca, kiedy to przez lotnisko przewinęło się aż 61 741 osób. Większość podróżnych wybierała linie tradycyjne (62%), choć ich udział nieznacznie spadł na rzecz lotów czarterowych, które zyskały 1 punkt procentowy i osiągnęły poziom 11%. Również segment pasażerów transferowych odnotował stabilny wzrost – z przesiadek skorzystało około 1,18 mln osób, czyli o 10% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W samym marcu transfery stanowiły ponad 24% całego ruchu pasażerskiego.
Najpopularniejsze kierunki i trendy podróżnicze
W rejsach regularnych podróżni najczęściej wybierali Londyn, Paryż i Amsterdam. Z kolei wśród kierunków czarterowych dominował Egipt – na podium znalazły się Marsa Alam, Hurghada i Sharm el Sheikh. Tuż za nimi uplasował się Bangkok, nieznacznie wyprzedzając turecką Antalyę.
Rosnące znaczenie transportu towarowego
Lotnisko odnotowało również znaczący wzrost w przewozach towarowych. W marcu przewieziono 11 671 ton ładunków, co w całym kwartale dało łączny wynik 30 804 ton – o 15% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Najwięcej cargo trafiło z Dohy, która wyprzedziła Lipsk i Dubaj. Szczególnie dynamiczny wzrost dotyczył operacji typu „all cargo”, czyli realizowanych wyłącznie przez samoloty towarowe – ich liczba zwiększyła się aż o 32%.
Nowy terminal cargo – inwestycja w przyszłość
9 kwietnia 2025 roku ruszyły prace budowlane przy nowym terminalu cargo dla Welcome Airport Services. Inwestycja realizowana jest przez Peakside Capital, a generalnym wykonawcą została firma Depenbrock Polska. Obiekt o powierzchni 11 300 m² pozwoli znacząco zwiększyć możliwości przeładunkowe warszawskiego lotniska – docelowo choćby do 500 tys. ton rocznie, czyli 2,5 razy więcej niż obecnie.
Imponujące wyniki pierwszego kwartału są dowodem na rosnącą pozycję Lotniska Chopina w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rozwój cargo i inwestycja w nowy terminal to nie tylko odpowiedź na bieżące potrzeby, ale też przygotowanie na przyszłość, zwłaszcza w kontekście realizacji projektu CPK i zwiększenia konkurencyjności polskiej logistyki na rynku międzynarodowym – podkreśla Marcin Danił, członek zarządu PPL S.A. ds. finansowo-handlowych.
Znajdziesz nas w Google News