Zapowiedziane przez Donalda Trumpa w miniony weekend kolejne cła – tym razem na stal i aluminium – doprowadziły do kolejnej fali umocnienia się dolara amerykańskiego. W obawie przed kolejnymi napięciami geopolitycznymi, inwestorzy uciekają się do złota, które osiąga kolejne rekordy wyceny.
Czy trend wzrostowy zostanie utrzymany?
Pierwsze tygodnie drugiej kadencji Donalda Trumpa w Białym Domu upływają pod znakiem kontrowersji i wywołanej przez nią sporej zmienności rynkowej. Tuż po ogłoszeniu pierwszych ceł na Kanadę i Meksyk oraz ich równie szybkim przesunięciu, Donald Trump ponownie elektryzuje rynki zapowiedzią nałożenia kolejnych taryf – tym razem na stal i aluminium. Decyzje amerykańskiego prezydenta wpływają na zmienność rynku, a inwestorzy poszukujący “bezpiecznej przystani” uciekają do złota, które w ostatnich dniach nieustannie poprawiało swoje historyczne rekordy wyceny.
Złoto drożeje także ze względu na prognozy przyszłych działań Fed. Choć w ostatnim czasie szanse na dalsze obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nieco zmalały, dalsze luzowanie amerykańskiej polityki monetarnej przez cały czas pozostaje scenariuszem bazowym. jeżeli rynek przestanie wyceniać dalsze obniżki Fed (a jest na to szansa), nie można wykluczyć większej korekty na wykresie GOLD.
W swojej komunikacji Fed podkreśla kluczową wagę spływających z amerykańskiej gospodarki danych – szczególnie tych, dotyczących dynamiki cen. Rozpoczęcie nowej wojny handlowej przez Donalda Trumpa (na przykład z Unią Europejską lub Chinami) może zaburzyć rozwój inflacji w USA i przyczynić się do zmiany stanowiska Fed, co wpłynie zarówno na wycenę złota, jak i samego dolara amerykańskiego.
W dzisiejszym webinarze ekonomista XTB Michał Stajniak poruszy tematy:
- Jak długo potrwają wzrosty na złocie?
- Czy Europa powinna bać się ceł?
- Czy USA stać na cła?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo z analizą sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.