Relokacja w zakładach produkcyjnych

dlaprodukcji.pl 1 tydzień temu

Sprawne funkcjonowanie procesu produkcyjnego jest niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych, wielkogabarytowych maszyn. Dlatego tak popularne stały się usługi z zakresu ich relokacji. Kiedy niezbędny staje się transport maszyny z punktu A do punktu B, bardzo cenne są: wiedza, doświadczenie, precyzja oraz umiejętności planowania.

Kiedy mamy do czynienia z dużym przedsiębiorstwem posiadającym kilka oddziałów rozlokowanych w różnych częściach kraju, często zachodzi potrzeba przetransportowania poszczególnych urządzeń czy choćby całych linii produkcyjnych z jednej lokalizacji do drugiej. Rozwiązanie to jest dużo korzystniejsze i prostsze niż relokacja kapitału ludzkiego. Oczywista jest również konieczność relokacji, gdy mamy do czynienia z przeniesieniem całego zakładu produkcyjnego.

Dodatkowo relokacja może mieć charakter wewnętrzny oraz zewnętrzny. Z charakterem wewnętrznym mamy do czynienia, gdy proces transportu odbywa się w obrębie konkretnego zakładu. Maszyny są transportowane pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami lub z wewnątrz na zewnątrz zakładu. W tej sytuacji sporym utrudnieniem jest przeprowadzenie tego procesu. Natomiast analogicznie z procesem zewnętrznym mamy do czynienia, gdy zachodzi konieczność przetransportowania maszyny poza obręb miejsca jej dotychczasowego stacjonowania. Transport maszyn ze względu na specyfikę branży jest szczególnie istotny w sektorze budowlanym.

Proces relokacji najlepiej powierzyć specjalistom

Cały proces relokacji wymaga dokładnego planu i przygotowania z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Bezbłędny przebieg poszczególnych faz jest podstawą do powodzenia całego przedsięwzięcia. Dlatego najlepiej zwrócić się z zagadnieniem relokacji do ekspertów w tym zakresie. Firma świadcząca usługi relokacji stworzy nam plan i dokładny harmonogram prac, zapewni podniesienie, zabezpieczenie, transport i instalację maszyny w miejscu docelowym. Do zleceniodawcy należy w tym momencie już tylko ocena efektu końcowego, to znaczy sprawdzenie, czy maszyna została terminowo i poprawnie zainstalowana we wskazanym punkcie. Podpisana umowa zobowiązuje firmę zajmującą się przeniesieniem do zrealizowania określonego celu.

Czym należy się kierować przy doborze firmy usługowej?

Profesjonalna firma zajmująca się relokacją powinna zapewnić swoim klientom:

  • kompleksową organizację przenosin maszyn,
  • dokładne przygotowanie i realizację harmonogramu i planu relokacji,
  • przygotowanie maszyn do transportu, załadunek, transport, wyładunek, posadowienie i uruchomienie,
  • pozwolenia na transport w kraju oraz za granicą,
  • specjalne konstrukcje do przewożenia niektórych elementów,
  • ewentualną konieczność przeładunku,
  • wykonanie instalacji urządzeń: przyłącza elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne.

Czasami przenoszenie przebiega w trudnych warunkach, a czasem dotyczy wyjątkowo cennych maszyn. Dlatego firmy zajmujące się tym muszą dysponować wysokiej jakości sprzętem. Aby dobrze zorganizować transport, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak odległość oraz wielkość i charakterystyczne cechy sprzętu, który będzie transportowany. Bardzo często podczas transferowania maszyn trzeba skorzystać ze specjalistycznych naczep przeznaczonych do przewożenia ładunków o dużych gabarytach. Czasami wykorzystywane do tego są specjalne platformy składające się z łączonych ze sobą specjalnych modułów.

Idź do oryginalnego materiału