Renta z KRUS nie dla wszystkich. Takie trzeba spełnić warunki

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to instytucja, która zajmuje się wypłatą świadczeń dla ubezpieczonych rolników. Jednym z takich świadczeń jest renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, która przysługuje po spełnieniu odpowiednich warunków. Kto może otrzymać rentę z KRUS?


Komu należy się renta rolnicza?


Renta z KRUS, czyli renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub domownikowi, który jest trwale, lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym. Aby otrzymać rentę rolniczą, całkowita niezdolność do pracy powinna powstać w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu lub w okresach wymienionych poniżej, ale nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Ubezpieczony, który chce otrzymać rentę rolniczą, musi dodatkowo podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu przez okres wynoszący co najmniej:Reklama


1 rok - o ile całkowita niezdolność do pracy powstała do 20. roku życia,2 lata - o ile całkowita niezdolność do pracy powstała od 21. do 22. roku życia,3 lata - o ile całkowita niezdolność do pracy powstała od 23. do 25 roku życia,4 lata - o ile całkowita niezdolność do pracy powstała od 26. do 30. roku życia,5 lat - o ile całkowita niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, przy czym wymagane 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o rentę.
Ubezpieczony, który podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu przez okres co najmniej 25 lat, nie musi spełniać ww. obowiązków dotyczących minimalnego okresu ubezpieczenia.


Kto orzeka o rencie rolniczej z tytułu niezdolności do pracy?


O prawie do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy decyduje lekarz rzeczoznawcza KRUS lub komisja lekarska KRUS w przypadku, gdy ubezpieczony nie zgadza się z pierwszą decyzją lekarza KRUS.
o ile całkowita niezdolność do pracy zostanie orzeczona jako trwała i jednocześnie lekarz ani komisja nie orzekną celowości przekwalifikowania zawodowego, to wtedy renta rolnicza przyznawana jest jako renta stała.
W pozostałych przypadkach z kolei renta rolnicza zostanie przyznana jako renta okresowa, która będzie przysługiwać przez okres wskazany w decyzji Prezesa KRUS.


Ile wynosi renta z KRUS w 2025?


Renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy jest wyliczana indywidualnie dla każdej ubezpieczonej osoby. Świadczenie to składa się z części składkowej oraz części uzupełniającej. Pierwsza część ustalana jest przez przyjęcie po 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu.
Część uzupełniające natomiast stanowi 95 proc. emerytury podstawowej, o ile liczba lat przyjęta do ustalenia tej części jest mniejsza niż 20. o ile zaś liczba lat jest wyższa niż 20, to wtedy za każdy kolejny rok część uzupełniająca zostaje pomniejszona o 0,5 proc. emerytury podstawowej.
w tej chwili od 1 marca 2024 r. do końca lutego br. najniższa renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy wynosi 1780,96 zł brutto. Renta rolnicza, podobnie jak renty i emerytury z ZUS, podlegają jednak corocznym, marcowym waloryzacjom. W tym roku wskaźnik waloryzacji szacuje się na poziomie 5,82 proc., co oznacza, iż po marcowej waloryzacji, najniższa renta rolnicza wzrośnie do około 1884 zł brutto.
WB
Idź do oryginalnego materiału