Rewolucja w wystawianiu recept. Zmiany od 14 lutego

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Od 14 lutego zmieniają się zasady dotyczące wystawiania recept. Lekarze przyjmujący prywatnie będą mogli wystawiać recepty na darmowe leki dla seniorów i dzieci. Wcześniej nie było to możliwe, na czym cierpieli pacjenci. To niejedyna zmiana. Większe uprawnienia zyskają także farmaceuci.


W piątek, 14 lutego zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelę pod koniec stycznia podpisał prezydent Andrzej Duda, a o jej wdrożenie zabiegał samorząd lekarski.
Czytaj także: Wybierasz się do lekarza? Przygotuj odpowiedź na ważne pytanie


Zmiany w wypisywaniu recept


Nowe prawo daje lekarzom - niezależnie od tego czy posiadają kontrakt z NFZ i czy przyjęli pacjenta w ramach prywatnej praktyki - możliwość wystawiania recept refundowanych na bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia i dla dzieci do 18. roku życia. Receptę na darmowy lek lekarz będzie mógł wystawić także m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej.Reklama
Czytaj też: Komu przysługuje odliczenie leków od podatku? Trzeba spełnić pewne warunki
Obecnie recepty na bezpłatne leki z listy "S" i "Dz", czyli dla seniorów i dzieci, może wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów - w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Takie uprawnienia ma też tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek.
Jak napisała pod koniec stycznia w poście na Facebooku Naczelna Izba Lekarska, prowadziło to do sytuacji, gdy "ten sam lekarz przed południem w przychodni z kontraktem na NFZ mógł pacjentowi wypisać przysługujące mu recepty na darmowe leki dla seniora, a po południu ten sam lekarz, temu samemu pacjentowi, tych samych leków już w ten sposób w gabinecie prywatnym wypisać nie mógł".


Farmaceuci będą mogli wypisywać recepty na szczepionki refundowane


"Podpis Prezydenta wieńczy długie starania samorządu lekarskiego o zmianę tych niesprawiedliwych dla lekarzy, ale i pacjentów przepisów. Doprowadzenie do zmian w tym zakresie było jednym z priorytetów dla obecnej kadencji samorządu" - oceniła wówczas wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor.


Nowelizacja przewiduje także, iż farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece. w tej chwili farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi teraz udać się po receptę do przychodni. Od 14 lutego farmaceuta będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną, wydać szczepionkę i podać ją pacjentowi. Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na 415 mln zł.
Idź do oryginalnego materiału