Rewolucyjna zmiana dla podatników. Donald Tusk: Mamy ją wreszcie

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


- Mówiliśmy głośno o potrzebie tej ustawy i mamy ją wreszcie; to jest ta ustawa, która zakłada domniemanie niewinności podatnika - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia rządu we wtorek 13 maja. Projekt jest częścią szerszego pakietu deregulacyjnego.


Jak powiedział premier, do tej pory w sytuacjach sporu między urzędem skarbowym a podatnikiem co do opinii na temat faktów, to podatnik musiał udowadniać, iż ma rację.
- Teraz będzie odwrotnie: jeżeli będzie różnica opinii co do faktów, to Urząd Skarbowy będzie musiał udowodnić winę podatnika, zanim jakakolwiek kara na podatnika spadnie - podkreślił Donald Tusk.


Na wtorkowym posiedzeniu rządu, według harmonogramu, ministrowie pod wodzą premiera rozpatrzą kilka projektów deregulacyjnych. Trzy z nich zostały przygotowane przez resort finansów. Pierwszy to projekt noweli Ordynacji podatkowej - właśnie jemu osobny komentarz poświęcił premier. Znalazł się w nim zapis, zgodnie z którym wątpliwości co do stanu faktycznego, których nie udało się usunąć po przeprowadzeniu wnikliwego i wszechstronnego postępowania dowodowego (tj. po podjęciu wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy), należy rozstrzygać na korzyść podatników.Reklama
Dodajmy, iż postulat domniemania niewinności podatnika w sporach z fiskusem znalazł się na liście pomysłów zgłoszonych przez zespół ds. deregulacji pod przewodnictwem prezesa InPostu Rafała Brzoski.
Premier Donald Tusk podkreślił, iż sama ustawa jednak nie wystarczy. - Ważna jest też praktyka - powiedział.
Jak wskazał, "Krajowa Administracja Skarbowa, tysiące urzędniczek, urzędników (...) muszą (...) korzystać z tej ustawy na korzyść podatnika", zmieniając swój dotychczasowy sposób myślenia.
Szef rządu wyraził nadzieję, iż maj "przejdzie do historii" jako miesiąc deregulacji i utoruje drogę także do deregulacji na poziomie Unii Europejskiej. Przypomniał, iż Polska, przekazując na koniec czerwca rotacyjną prezydencję w UE Danii, poruszy temat deregulacji i potencjalnych działań, które mają ułatwić życie obywatelom jako takim i przedsiębiorcom.
Idź do oryginalnego materiału