CBDC to temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Idea cyfrowego pieniądza banku centralnego ma swoich przeciwników, ale i wielu zwolenników. Choć USA podejmowały pewne kroki w tej sprawie, to niedawno Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, przekonywał, iż jakiekolwiek przepisy w tej sprawie nie są przedmiotem prac administracji. Jednak pojawił się dokument, który rzuca nowe światło na kwestię CBDC w USA.
Rezerwa Federalna planuje wprowadzić CBDC?
7 marca podczas przesłuchania przed Senacką Komisją ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślił, iż Stany Zjednoczone „nie są w pobliżu” zalecenia lub przyjęcia CBDC „w jakiejkolwiek formie”. Te zapewnienia nie przekonały jednak republikanina Toma Emmera.
T. Emmer, kongresmen i przeciwnik CBDC, sądzi, iż waluta cyfrowa banku centralnego Stanów Zjednoczonych (CBDC) najwyraźniej przez cały czas jest na liście priorytetów Rezerwy Federalnej. W poście na X polityk opublikował prezentację, którą jego pracownicy otrzymali od Fed. Tytuł jednej ze stron to „Kluczowe obowiązki”. W treści zawartych jest siedem kluczowych dla Fed kwestii, a wśród nich znalazło się CBDC.
Ponadto na liście Fed znajdują się wzmianki o Automated Clearinghouse i FedNow – dwóch systemach płatności elektronicznych, które mogłyby wesprzeć działania Rezerwy Federalnej, w dążeniu do uczynienia dolara amerykańskiego bardziej cyfrowym.
Cyfrowy pieniądz ważnym elementem kampanii wyborczej?
Od pewnego czasu administracja USA sonduje możliwość wprowadzenia CBDC. W styczniu 2022 r. w ramach próby zbadania potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z CBDC Rezerwa Federalna opublikowała artykuł na ten temat. Bank centralny nadzoruje także projekt dolara cyfrowego, który w ostatnich miesiącach przeszedł kilka programów pilotażowych. Jednak Fed nie podjął, póki co żadnych wiążących decyzji w tej kwestii. Cytowane słowa Jeroma Powella sugerują wręcz próbę wyciszania tej kwestii.
Niewykluczone, iż zamiatanie sprawy pod dywan ma związek ze zbliżającymi się wyborami, a CBDC raczej nie cieszy się powszechną aprobatą. W styczniu były amerykański prezydent, w tej chwili walczący o powrót na to stanowisko, Donald Trump obiecał, iż „nigdy nie pozwoli” na utworzenie CBDC, jeżeli zostanie ponownie wybrany. Niedawno określił cyfrowego dolara jako „bardzo niebezpieczną” koncepcję. Jak przekonywał na jednym ze spotkań z wyborcami: Byłoby to niebezpieczeństwo i zagrożenie dla wolności. Nie dopuszczę do tego, by dotarło to do Ameryki.