Gruzja intensyfikuje prace nad wprowadzeniem cyfrowej waluty lari. Narodowy Bank Gruzji (NBG) ogłosił, iż kontynuuje badania nad tą centralną walutą cyfrową (CBDC) w ograniczonym środowisku pilotażowym. W projekcie bierze udział dziewięć firm, w tym Ripple Labs.
Cyfrowy Lari – przyszłość płatności?
Cyfrowy lari ma być odpowiedzią na wysokie aspiracje kraju. Waluta ta miałaby zapewnić kompatybilność z ewentualnym cyfrowym euro, jednocześnie umożliwiając Gruzji zachowanie monetarnej niezależności. Jak zaznaczył Varlam Ebanoidze, szef działu fintech w NBG, cyfrowy lari miałby znaleźć zastosowanie m.in. w ubezpieczeniach rolniczych czy automatyzacji transakcji nieruchomościami.
„Świetne rozmowy z dyrektorem generalnym Ripple, Bradem Garlinghousem! Podzielałem wizję Gruzji dotyczącą przyszłości technologii blockchain i regulacji” – przekazał za pośrednictwem X (dawniej Twitter) premier Gruzji, Irakli Garibaszwili.
W lutym NBG wydał dokument, w którym podkreślił, iż planuje dwupoziomową strukturę dla CBDC. Portfele miałyby być dostarczane przez stronę trzecią, a waluta byłaby programowalna, wspierającą tokenizację aktywów.
Spośród dziewięciu firm, które wyraziły chęć współpracy z NBG, Ripple Labs wyróżnia się aktywnością na globalnym rynku cyfrowych walut. Firma ta jest zaangażowała się w projekty CBDC w takich krajach jak Kolumbia, Czarnogóra czy Hongkong.
Zobacz także: Krypto przestępca schwytany na lotnisku. Spróbują odzyskać jego 1,3 miliarda
CBDC kluczem do innowacji
W styczniu Narodowy Bank Gruzji ogłosił, iż poszukuje firm fintech do udziału w pilotażu. We wrześniu zapowiedzieli też uczestnictwo jako obserwator w projekcie mBridge prowadzonym przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Inicjatywa ta skupia kraje takie jak Chiny, Hongkong, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. BIS (Bank for International Settlements), największe stowarzyszenie banków centralnych, regularnie monitoruje postępy w zakresie CBDC.
Warto zaznaczyć, iż wiele banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem CBDC. Wdrażane są pilotażowe projekty i poszukiwania optymalnych rozwiązań.
Gruzja, aspirując do członkostwa w Unii Europejskiej, stawia na nowoczesne technologie. Cyfrowy lari miałby stać się kluczem do jej gospodarczej przyszłości i niezależności w świecie cyfrowej walutowej rewolucji.
Może Cię również zainteresować: