Ostatnie wzrosty na rynku kryptowalut nie ominęły nie tylko Bitcoina, ale także Ethereum i pozostałych altcoinów. Ripple (XRP) utrzymuje bycze momentum i od połowy marca odmawia spadków poniżej ostatnich poziomów wsparcia. Aktualna cena to ok. 0,52 centy za token, a analitycy rynku wskazują, iż kolejny przystanek dla XRP to $0,6. Głównym powodem aprecjacji kryptowaluty Ripple są obiecujące prognozy dotyczące sporu z amerykańskim regulatorem oraz umowa z europejskim krajem w sprawie emisji cyfrowej waluty krajowej.
Ripple podpisuje umowę z Czarnogórą. Wyemituje CBDC
Według wiadomości z 11 kwietnia, Ripple (XRP) zawarło umowę z Czarnogórą w sprawie pilotażowego programu cyfrowej waluty państwowej (Central Bank Digital Currency, CBDC – przyp. red.). Bank centralny tego europejskiego kraju pragnie być „na topie” najnowszych trendów w bankowości i postanowił postawić na partnerstwo z Ripple w celu materializacji swojej wizji.
Dyrektor centralnego banku Czarnogóry, Radoje Žugić zauważył, że:
„jako bank centralny zaangażowany w śledzenie aktualnych krajowych trendów bankowych, CBCG aktywnie dąży do zapewnienia wydajnego systemu finansowego. Z niecierpliwością spoglądamy na współpracę z Ripple przy pilotażowym projekcie tworzenia CBDC / stablecoina. Poprzez wspomniany projekt pilotażowy bank centralny będzie współpracować z rządem Czarnogóry i czarnogórskimi środowiskami akademickimi w celu stworzenia praktycznej waluty cyfrowej / bezpiecznego rozwiązania walutowego, aby przetestować funkcjonalność i potencjał głównej technologii blockchain. Przeanalizuje również korzyści i zagrożenia, jakie CBDC lub krajowe stablecoiny mogłyby stanowić w zakresie dostępności elektronicznych środków płatniczych, bezpieczeństwa, wydajności, zgodności z przepisami, a co najważniejsze, ochrony praw i prywatności użytkowników końcowych.”
Wieloryby akumulują XRP doprowadzając do aprecjacji ceny
Według danych statystycznych firmy analitycznej Santiment, token Ripple był bardzo popularny u kryptowalutowych wielorybów od marca 2023 r., co skutecznie wywindowało jego cenę. Najbogatsi hodlerzy, czyli ci, którzy trzymają między 10 a 100 milionów sztuk XRP, dokupili średnio kolejne 30 milionów monet. Zakupy wielorybów są uznawane przez inwestorów i obserwatorów rynku za byczy sygnał, który wzmacnia zaufanie do całego projektu i prowadzi do kolejnych fal aprecjacyjnych w przyszłości.
Według Santiment, średni wiek tokenu XRP wszedł w ostatnich tygodniach w trend wzrostowy. Pod koniec marca miał co prawda bowiem etap wyprzedaży, jednak już od 1 kwietnia trwa stabilne bycze momentum.
Średni wiek kryptowaluty mierzy sentyment wśród długoterminowych posiadaczy tokenów projektu. Wskaźnik ten pokazuje jak długo monety spędzają pod ich aktualnymi adresami, a więc jak bardzo ich posiadacze chcą się ich pozbyć. Po osłabieniu pod koniec marca, rosnący Mean Coin Age sygnalizuje, iż długoterminowi hodlerzy pozycjonują się teraz na przyszłe zyski.