Pomimo trwającego sporu prawnego z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), spółka Ripple (XRP) intensyfikuje swoje działania na rzecz rozszerzenia wpływów w obszarze tzw. cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Brad Garlinghouse, CEO Ripple, ogłosił, iż firma współpracuje aktualnie z dziesięcioma rządami w celu opracowania ich narodowych CBDC, wykorzystując technologię blockchain w celu zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa ich systemów finansowych.
CBDC rosną jak grzyby po deszczu. Ripple (XRP) chce być pionierem
CBDC to, przypomnijmy, swoista „cyfrowa wersja waluty krajowej”. Zdaniem Garlinghouse’a, projekty te będą funkcjonować podobnie do tzw. stablecoinów, utrzymując stabilną wartość (peg) w stosunku do waluty tradycyjnej. CEO Ripple uważa też, iż odzwierciedlają ona wzrastającą tendencję do cyfryzacji finansów, napędzaną potrzebą bezpiecznych i efektywnych mechanizmów transakcyjnych.
Technologia Ripple ma na celu usprawnienie operacji finansowych, zwiększenie przejrzystości oraz poprawę efektywności transakcji transgranicznych. Wyżej wymienione korzyści są najważniejsze dla nowoczesnej infrastruktury finansowej, zgodnie z globalnymi trendami.
Wcześniejsze partnerstwa firmy obejmowały współpracę z m.in. Narodowym Bankiem Gruzji. Zaangażowanie Ripple w projekty CBDC obejmuje także kraje takie jak Kolumbia, Bhutan, Palau i Czarnogóra. W samej tylko Japonii aż 80% banków komercyjnych przyjęło rozwiązania płatności blockchain Ripple.
Nowy, lepszy dolar w nowym, podobno lepszym świecie
Przedsiębiorstwo zamierza również wprowadzić swojego autorskiego stablecoina o nazwie Real USD (RLUSD), która została zaprezentowana na niedawnym szczycie XRP Ledger (XRP) Apex w Amsterdamie. RLUSD ma na celu stabilizację transakcji w ramach XRP Ledger, wiążąc się bezpośrednio z dolarem amerykańskim. Stablecoin będzie dostępny zarówno na Ledgerze, jak i na sieci Ethereum (ETH).
Jak twierdzi, Garlinghouse pozostaje optymistą co do przyszłego środowiska regulacyjnego, zwłaszcza w świetle ostatnich zatwierdzeń przez SEC ETF-ów na Bitcoin (BTC) i Ethereum. Wierzy, iż te wydarzenia mogą utorować drogę dla ETF-u na XRP w najbliższej przyszłości oraz iż ich problemy prawne trwające od kilku lat zostaną niedługo rozwiązane raz na zawsze.
W momencie powstawania powyższego artykułu kryptowaluta XRP notowana była na wolnym rynku po cenie 0,49 USD za sztukę, przez cały czas znajdując się w dolnym rejonie kanału konsolidacji na interwale rocznym.