Rok 2025 może być najgorszym rokiem dla kradzieży kryptowalut

3 godzin temu

Najnowszy raport Chainalysis ujawnił, iż usługi kryptowalutowe straciły ponad 2,17 mld USD w 2025 roku, przekraczając łączną kwotę skradzioną w całym 2024 roku. Co więcej, 2025 rok zmierza ku temu, by stać się najgorszym rokiem kradzieży kryptowalut w historii.

Raport podkreślił, iż rosnący udział skradzionych funduszy pochodzi z naruszeń osobistych portfeli. Ponadto w tym roku wzrosło również użycie przemocy fizycznej wobec posiadaczy kryptowalut.

Przestępczość kryptowalutowa rozpędza się w 2025 roku

Chainalysis w swoim najnowszym raporcie z 2025 roku Crypto Crime Mid-year Update, podkreślił, iż z prawie połową roku jeszcze przed nami, a rok 2025 już okazał się gorszy niż cały 2024 rok. W raporcie napisano:

„Aktywność związana z kradzieżą funduszy wyróżnia się jako dominujący problem w 2025 roku. Podczas, gdy inne formy nielegalnej działalności wykazują mieszane trendy rok do roku, wzrost kradzieży kryptowalut stanowi zarówno bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ekosystemu, jak i długoterminowe wyzwanie dla infrastruktury bezpieczeństwa branży.”

Co więcej, platforma danych blockchain ujawniła, iż 2022 rok pozostaje najgorszym rokiem w historii pod względem łącznej wartości skradzionej z usług. Jednak to zajęło 214 dni, aby zgromadzić 2 mld USD skradzionych funduszy.

W wyraźnym kontraście, rok 2025 osiągnął podobne poziomy w zaledwie 142 dni. Natomiast do końca czerwca 2025 roku wartość z kradzieży kryptowalut od początku roku (YTD) była o 17% wyższa niż w roku 2022.

Skradzione fundusze kryptowalutowe w 2025 roku. Źródło: Chainalysis

Dlatego Chainalysis przewiduje, iż jeżeli obecne trendy się utrzymają, skradzione fundusze z samych usług kryptowalutowych mogą przekroczyć 4,3 mld USD do końca roku. To będzie stanowić znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa i zaufania w ekosystemie kryptowalut.

Niemniej jednak raport wskazał, iż najważniejszym incydentem napędzającym ten wzrost był atak na Bybit o wartości 1,5 mld USD. Jest on przypisywany grupie Lazarus z Korei Północnej. To jedno naruszenie stanowiło około 69% wszystkich funduszy skradzionych z usług w 2025 roku. Chainalysis wyjaśnił:

„To mega-naruszenie wpisuje się w szerszy wzorzec operacji kryptowalutowych Korei Północnej, które stają się coraz bardziej centralne dla strategii unikania sankcji przez reżim. W zeszłym roku znane straty związane z KRLD wyniosły 1,3 mld USD (dotychczas najgorszy rok w historii), co sprawia, iż 2025 rok jest już zdecydowanie ich najbardziej udanym rokiem do tej pory.”

Trendy kradzieży kryptowalut podkreślają rosnące ryzyko dla osób

Poza dużymi naruszeniami, w tym roku atakujący skierowali swoją uwagę na indywidualnych użytkowników. Kompromitacje osobistych portfeli stanowiły 23,35% całkowitych skradzionych funduszy od początku roku. Ponadto, Chainalysis zaobserwował trzy najważniejsze trendy w tych naruszeniach.

Po pierwsze, kradzież Bitcoina stanowi dużą część skradzionej wartości. Po drugie, średnia strata z kompromitowanych portfeli Bitcoinowych wzrosła z czasem, co sugeruje, iż atakujący celują w większe zasoby. Jako ostatni argument jest fak, iż wzrosła liczba ofiar na innych blockchainach niż Bitcoin i nie-EVM, takich jak Solana.

Dodatkowo, raport sugerował, iż choć posiadacze Bitcoina są mniej narażeni na ataki w porównaniu do innych posiadaczy aktywów on-chain, to gdy padają ofiarą, straty są zwykle większe.

W szczególności ten trend jest szczególnie niepokojący w regionach o wysokiej adopcji kryptowalut, takich jak Ameryka Północna. Prowadzi on w kradzieżach zarówno Bitcoina, jak i altcoinów. Natomiast sam Europa dominuje w stratach Ethereum i stablecoinów.

Z kolei APAC (Azja-Pacyfik) zajmuje drugie miejsce pod względem całkowitej skradzionej wartości BTC i trzecie dla Ethereum. CSAO (Wspólnota Niepodległych Państw i Azja Centralna) zajmuje drugie miejsce pod względem skradzionej wartości altcoinów i stablecoinów. Raport dodał

„Do tej pory w 2025 roku USA, Niemcy, Rosja, Kanada, Japonia, Indonezja i Korea Południowa znajdują się na szczycie listy państw z największą liczbą ofiar, podczas gdy Europa Wschodnia, MENA i CSAO odnotowały najszybszy wzrost liczby ofiar z H1 2024 do H1 2025”

Poza tym, Chainalysis zwrócił również uwagę na niepokojący trend kradzieży na posiadaczy kryptowalut typu „wrench”. Ataki wrench polegają na użyciu przemocy fizycznej lub gróźb. Wszystko po to, aby zmusić ofiary do ujawnienia kluczy prywatnych lub przeniesienia aktywów. W rezultacie przestępcy omijają cyfrowe środki bezpieczeństwa poprzez bezpośrednie celowanie w osobę.

W rezultacie, rosnąca cena BTC napędza wzrost porwań osobistości związanych z kryptowalutami. Co ciekawe, raport ujawnił również korelację między tymi incydentami a ruchami cen króla kryptowalut. Chainalysis podkreślił:

„Nasza analiza ujawnia wyraźną korelację między tymi brutalnymi incydentami a prognozowaną średnią kroczącą ceny Bitcoina, sugerując, iż przyszły wzrost wartości aktywów (i postrzeganie jego przyszłego wzrostu) może wywołać dodatkowe oportunistyczne ataki fizyczne na znanych posiadaczy kryptowalut.”

Wzrost przemocy wobec posiadaczy kryptowalut. Źródło: Chainalysis

Raport ostrzegał, iż na podstawie obecnych trendów w 2025 roku spodziewana jest znacznie wyższa liczba fizycznych ataków na posiadaczy kryptowalut. Szacuje się, iż liczba kradzieży kryptowalut może być choćby dwukrotnie wyższa niż w dotychczas najbardziej brutalnym roku. Ostatecznie, niedostateczne zgłaszanie tych przestępstw prawdopodobnie zaniża rzeczywistą skalę problemu.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut od BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Rok 2025 może być najgorszym rokiem dla kradzieży kryptowalut

Idź do oryginalnego materiału