W lipcu br. największą popularnością wśród osób szukających lokum do wynajęcia cieszyły się dwupokojowe mieszkania o powierzchni użytkowej powyżej 40 mkw.
W lipcu br. najbardziej, bo o 3 proc. wzrosły średnie stawki wynajmu mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Lublinie. W tych samych miastach odnotowano najwyższy, bo aż 14,7-procentowy wzrost cen w ujęciu rocznym.
Ceny, ceny, ceny…
Zdaniem Karoliny Klimaszewskiej, starszej analityczki serwisu Otodom, w 2023 r. spodziewany szczyt sezonu na rynku najmu będzie spokojniejszy niż przed rokiem. Jak wyjaśnia ekspertka, ma na to przede wszystkim wpływ osłabiony efekt wojny w Ukrainie oraz zmniejszony popyt na mieszkania na wynajem zgłaszany przez uchodźców.
Jeżeli chodzi o mieszkania o powierzchni od 40 do 59 mkw., to w ujęiu dwuletnim ceny za wynajem najbardziej wzrosły w Krakowie. O ile w lipcu 2021 r. zatego typu mieszkanie trzeba było zapłacić 1886 zł miesięcznie, to w ubiegłym miesiącu ich właściciele oczekiwali za nie czynszu w wysokości – bagatela – 3037 zł za miesiąc.
Z danych serwisu Otodom wynika, iż w większości spośród jedenastu największych rynków najmu w Polsce średnie kwoty wpisywane w ogłoszeniach wzrosły względem lipca 2022 r. o mniej niż 10 proc.
Wpływ na lipcowy wzrost średniej ceny ofertowej mogła mieć między innymi zmiana struktury dostępnych mieszkań. Należy zauważyć, iż co roku lipiec stanowi okres zwiększonej aktywności studentów, którzy poszukują mieszkań na wynajem długoterminowy. Z drugiej strony, w miejscowościach o charakterze turystycznym i akademickim – do których z pewnością zaliczają się największe polskie miasta – w lipcu zwiększyła się dostępność mieszkań, które były wynajmowane krótkoterminowo podczas wakacji. Takie zjawisko zaobserwowano np. w lipcu w Gdańsku, gdzie liczba mieszkań dostępnych do wynajęcia wzrosła o 27 proc. w porównaniu z czerwcem.
Mieszkania na wynajem
Według Eurostatu w 2022 roku mieszkania wynajmowało tylko ok. 13 proc. Polaków (podczas gdy unijna średnia sięga 31 proc.). Szacuje się, iż w tej chwili na polskim rynku mamy do czynienia z ok. 1,1 mln mieszkań na wynajem.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż przychody z najmu wykazuje już ok. 800 tys. podatników i ta liczba od lat sukcesywnie rośnie. Z drugiej strony część właścicieli nie zgłasza wynajmowania mieszkania i funkcjonuje w szarej strefie.