Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców już niebawem stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i obejmie ochroną również rolników prowadzących działalność gospodarczą. Projekt nowelizacji ustawy jest w tej chwili na etapie konsultacji, ale już teraz wiadomo, iż szykują się istotne zmiany, które będą miały duże znaczenie dla branży rolnej. To szansa, by rolnicy – często pomijani w systemie instytucjonalnej ochrony – zyskali silniejszy głos w kontaktach z administracją i prawodawcami.

Silniejsze wsparcie dla rolników
Do tej pory rolnicy prowadzący działalność gospodarczą byli wyłączeni spod kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nowelizacja ustawy ma to zmienić – i to diametralnie. Rzecznik zyska nowe kompetencje i nową nazwę – Rzecznik Praw Przedsiębiorców – co oznacza rozszerzenie ochrony również na rolników, wolne zawody i wspólników spółek.
Dla rolników to przełomowa wiadomość. Zyskają oni realne wsparcie instytucji, która będzie mogła interweniować w ich sprawach, opiniować projekty przepisów dotyczących rolnictwa i szeroko pojętej działalności gospodarczej, a także inicjować zmiany w prawie.
– Rolnicy nie mają dziś swojego rzecznika. Jak dobrze pójdzie, od stycznia będą go mieli – mówi Agnieszka Majewska, obecna Rzecznik MŚP.
Co zyskają rolnicy?
Ochronę w kontaktach z urzędami – Rzecznik będzie mógł podejmować interwencje w sprawach spornych, np. z urzędami skarbowymi, ARiMR czy KRUS-em.
Głos w procesie legislacyjnym – wszystkie akty prawne dotyczące działalności rolniczej (np. w zakresie dotacji, ochrony środowiska czy bezpieczeństwa żywności) będą musiały być opiniowane przez Rzecznika.
Możliwość zgłaszania problemów systemowych – rolnicy będą mogli zgłaszać realne trudności, które następnie Rzecznik może przekładać na konkretne projekty zmian przepisów.
Większą reprezentację na forum Unii Europejskiej – dzięki pełnomocnikowi ds. UE urząd Rzecznika ma być na bieżąco z procesami legislacyjnymi w Brukseli, co może pozytywnie wpłynąć na interesy polskich rolników.
Zyskają nie tylko mali – także duzi przedsiębiorcy
Zmiany obejmą również duże firmy, które do tej pory były poza zakresem działania urzędu. Jak tłumaczy Agnieszka Majewska, ochrona dużych nie oznacza odebrania wsparcia małym – wręcz przeciwnie.
– Duży przedsiębiorca często działa w ścisłym powiązaniu z małym, tworząc łańcuch dostaw. Rozszerzenie kompetencji Rzecznika będzie więc działać na korzyść całego sektora gospodarczego – podkreśla Majewska.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Projekt ustawy jest w fazie konsultacji – uwagi można zgłaszać do 25 lipca br. Według zapowiedzi Rzecznika, nowelizacja mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku.
Nowa ustawa to szansa na realne wzmocnienie pozycji rolników jako przedsiębiorców – nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Dzięki instytucjonalnemu wsparciu Rzecznika, ich głos ma szansę być słyszany tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje.