Sprawdź, czy już złożyłeś wniosek o 800+. Dowiedz się, jakie są terminy składania wniosków o świadczenie na dziecko do 18 roku życia i konsekwencje ich niedotrzymania?
Zbliża się termin składania wniosków o wsparcie z programu 800+. Nowy okres rozliczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca 2024. Przypominamy więc o terminach składania wniosków.
Świadczenie 800+
Już niedługo rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy programu „Rodzina 800 plus”. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Celem tego wsparcia jest pomoc rodzinom poprzez częściowe pokrycie wydatków potrzebnych na zaspokojenie potrzeb życiowych dziecka.
Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie. Na wypłatę świadczenia nie ma wpływu osiągany przez rodzinę dochód.
Kolejny okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca br. i będzie trwał do 31 maja 2025 r.
Wniosek 800+ — jak składać?
Wnioski można składać przez bankowość elektroniczną, platformę PUE ZUS, portal Emp@tia lub korzystając z aplikacji mZUS.
Jak informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, do tej pory wpłynęło niemal 3 mln wniosków na nowy okres świadczeniowy. Jest to pomoc dla 4,6 mln dzieci. Tymczasem do świadczenia uprawnionych jest prawie 6,7 mln dzieci. Tak więc, ze złożeniem wniosku wciąż zwlekają rodzice 2 mln dzieci.
Terminy składania wniosków 800+
Nie ma jednego terminu kończącego przyjmowanie wniosków przez ZUS. Jednak warto to zrobić jak najszybciej, aby zachować ciągłość w otrzymywaniu świadczenia.
Oto najważniejsze informacje dotyczące terminów składania wniosków o 800+:
- jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie od 1 lutego do 30 czerwca 2024, to prawo do świadczenia zostanie przyznane przez ZUS od początku okresu świadczeniowego;
- dla wniosków złożonych po 30 czerwca 2024 roku prawo do świadczenia przyznawane będzie od miesiąca złożenia wniosku.
Istnieją dwa wyjątki:
- rodzice dzieci nowo narodzonych mogą złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od narodzin dziecka;
- trzy miesiące na złożenie wniosku obowiązują także w przypadku objęcia opieki nad dzieckiem, jego przysposobieniem lub umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, lub domu pomocy społecznej.
Wniosek złożony do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia
Jak już mówiłam, nie warto zwlekać ze składaniem wniosku o 800+. A to dlatego, żeby zachować ciągłość wypłaty. Rzecznik ZUS przypomina, iż tylko w przypadku wniosków złożonych do końca kwietnia będzie zachowana ciągłość wypłat. Oczywiście należy pamiętać, iż dotyczy to wniosków prawidłowo wypełnionych.
Dla wniosków złożonych między 1.05 a 30.06.2024 obowiązuje wyrównanie. Oznacza to, iż dla wniosku złożonego w maju przelew z wyrównaniem za czerwiec wpłynie do końca lipca. W przypadku wniosku złożonego w czerwcu przelew z ZUS wpłynie do końca sierpnia.
Dla wniosków złożonych po 30 czerwca nie przysługuje wyrównanie.
Tak więc, aby utrzymać ciągłość wypłaty świadczenia, należy do końca kwietnia złożyć wniosek w ZUS. Trzeba się spieszyć, bo zostały niecałe 2 tygodnie!
Źródła: gov.pl