Iran oraz Rosja chcą stworzyć stablecoin, który umożliwi transakcje transgraniczne
Potencjalny stablecoin stworzony przez Rosję we współpracy z Persami, miałby na celu umożliwienie transakcji transgranicznych, stosując go zamiast walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański, rubel rosyjski czy rial irański. Jest to rzecz jasna próba ominięcia sankcji, których od lat doświadczają oba wspomniane państwa. Tak się bowiem składa, iż zarówno największe państwo świata jak i Iran, są na arenie międzynarodowej raczej wykluczone, i przez tzw. „świat zachodni” uznane za wspierające terroryzm. Kolejnym powodem stworzenia nowego stablecoina, jest z pewnością chęć ograniczenia globalnej siły ekonomicznej Stanów Zjednoczonych, które przez cały czas pozostają liderem światowej gospodarki, a ich waluta USD, to oczywiście czołowy środek płatniczy w większości transakcji międzynarodowych.
Rosyjskie źródła informują o trwających pracach
Bank centralny Iranu podobno współpracuje już z rządem rosyjskim w celu wspólnej emisji nowego aktywa na rynku kryptowalut. Według rosyjskiej agencji informacyjnej Vedomosti, nowy token miałby służyć jako metoda płatności w handlu zagranicznym. Jak mówi Aleksander Brażnikow, dyrektor wykonawczy Rosyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kryptograficznego i Blockchain, aktywo ma zostać wydane w formie stablecoina zabezpieczonego złotem. W raporcie agencji zauważono, iż potencjalnie token mógłby działać między innymi w specjalnej strefie ekonomicznej w Astrachaniu, gdzie Rosja zaczęła przyjmować irańskie przesyłki towarowe. Rosyjski prawodawca Anton Tkachev, członek Komisji Polityki Informacyjnej, Technologii Informacyjnych i Komunikacji, podkreślił iż wspólny stablecoin będzie możliwy dopiero po pełnym uregulowaniu rynku aktywów cyfrowych w największym państwie świata. Po wielu opóźnieniach rosyjska Duma ponownie ma rozpocząć debatę nad regulacją transakcji kryptowalutowych w 2023 roku.
Zobacz także: MetaMask uruchamia Staking kryptowalut
Dwa państwa, które zbanowały krypto – teraz chcą stworzyć swoje
Zarówno Iran jak i Rosja należą do krajów, które zakazały swoim obywatelom używania kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) oraz stablecoinów typu np. Tether (USDT) do płatności. Jednocześnie pracują one jednak nad przyjęciem nowego tokenu jako narzędzia handlu zagranicznego. Jak widać, wszystko dobre co w naszym interesie… W sierpniu 2022r. irańskie Ministerstwo Przemysłu, Kopalń i Handlu zatwierdziło użycie kryptowalut do importu (płatności), w związku z trwającymi międzynarodowymi sankcjami gospodarczymi. Lokalny rząd powiedział też, iż nowe środki pomogą państwu złagodzić wspomniane ograniczenia w odczuciu mieszkańców. Bank Rosji natomiast, który historycznie zawsze był przeciwny używaniu kryptowalut jako metody płatności, teraz również zgadza się na wykorzystanie ich ze względu na międzynarodowe sankcje. Pozostaje więc uważnie śledzić, na jakim etapie są prace nad nowym stablecoinem.
Koniecznie sprawdź te predykcje