Cotygodniowy raport MRiRW pokazuje, iż ceny średnie krajowe dziewięciu (z dwunastu) raportowanych zbóż wzrosły w punktach skupu w tygodniu kończącym się 27-go października 2024. Skala zmian była najczęściej niewielka.
Ceny zakupu ziarna w przedsiębiorstwach dokonujących zakupu zbóż
Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej jest najwyższa od lipca
Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 915 zł/t, po wzroście o 5 zł/t (0,6%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena średnia pszenicy kupowanej na cele paszowe wzrosła o 13 zł do 894 zł/t.
Warto zauważyć, iż za pszenicę konsumpcyjną skupy płacą teraz średnio najwięcej od lipca tego roku.
Średnie ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w Polsce (wykres)
Jako, iż żniwa kukurydziane są na ukończeniu, to w raportowanym tygodniu w skupie dominowały zboża paszowe (70% udział), w tym kukurydza (sucha i mokra) stanowiła 44%, a pszenica paszowa 19%.
Cena średnia zakupu kukurydzy suchej zwiększyła się do 805 zł/t z 802 zł/t tydzień wcześniej. Kukurydza mokra kupowana była średnio po 557 zł/t (+9 zł/t w skali tygodnia).
Średnie ceny skupu kukurydzy suchej w Polsce (wykres)
Drożeje rzepak
Dane MRiRW pokazują, iż w ciągu tygodnia kończącego się 27-go października 2024 średnia cena zakupu rzepaku wzrosła w zakładach tłuszczowych o 51 zł/t do 2204 zł/t. Oznacza to cenę o 8,2% wyższą niż rok temu.
Wycena rzepaku na giełdzie w Paryżu (seria z dostawą w listopadzie 2024) na koniec omawianego tygodnia była tylko nieco wyższa i wyniosła 2209 zł/t.
Ceny średnie rzepaku w Polsce (wykres)
Źródło: MRiRW