W 2024 r. w Europie Środkowo-Wschodniej sfinalizowano 32 transakcje hotelowe o łącznej wartości 399 mln euro
Jak wynika z danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W), Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby transakcji (8, ex aequo z Czechami), a pod względem wzrostu wolumenu rok do roku osiągnęła drugi najwyższy wynik w regionie (+63%). Zdaniem ekspertów, trendy na rynku hotelowym w 2025 r. napawają optymizmem i dotyczy to całego europejskiego sektora.
Najwięcej transakcji w regionie
Rynek inwestycji hotelowych w regionie CEE wykazał w 2024 r. znaczną odporność i wzrost – wolumen inwestycyjny na sześciu największych rynkach regionu (CEE-6) zwiększył się o 16% r/r i wyniósł łącznie 399 mln euro. Największą aktywność inwestycyjną pod względem wartości odnotowano w Czechach (153 mln euro), i kolejno – w Polsce (129 mln euro) oraz Rumunii (52 mln euro).
Jeśli jednak spojrzeć na tempo wzrostu r/r, to liderem była Rumunia, gdzie wartość inwestycji urosła o 93%, a następnie polski rynek, który zanotował wyższy o 63% wolumen transakcji hotelowych. Czechy, ze wzrostem na poziomie 27%, uplasowały się na trzecim miejscu. Ponadto pod względem liczby transakcji hotelowych Polska i Czechy zajęły ex aequo pierwszą lokatę – na obu rynkach przedmiotem transakcji było po osiem obiektów z tego segmentu.
Kilka dużych transakcji już sfinalizowanych, inne – na różnych etapach procesu sprzedaży
– Większość transakcji w regionie dotyczyła pojedynczych aktywów, a pozytywne momentum rynkowe ma szansę utrzymać się również w 2025 roku. Kilka dużych transakcji zostało już sfinalizowanych, a inne znajdują się na różnych etapach procesu sprzedaży – komentuje Marcin Kocerba, Partner w Dziale Capital Markets w C&W w Polsce.
Największe sfinalizowane w Polsce transakcje hotelowe dotyczyły takich obiektów, jak m.in. Cloud One Gdańsk, Sofitel Grand Sopot, Holiday Inn Józefów, Mercure Gdańsk Posejdon, Holiday Inn Bydgoszcz, Ibis Budget Kraków oraz Hampton by Hilton Świnoujście.
Niejednokrotnie, jak w przypadku kupna Sofitel Grand Sopot, kupującymi były polskie podmioty
– Aktywność inwestorów na rynku hotelowym była rozproszona geograficznie i dotyczyła zarówno aglomeracji, jak i mniejszych miast, co dowodzi dużej dywersyfikacji polskiego rynku. Warto też podkreślić, iż niejednokrotnie, jak w przypadku kupna kultowego Sofitel Grand Sopot, kupującymi były polskie podmioty, co świadczy o rosnącej dojrzałości i aktywności rodzimego kapitału – dodaje Marcin Kocerba.
Warto przy tym zauważyć, iż w minionym roku wzrost wolumenu transakcji hotelowych w CEE-6 jest przede wszystkim efektem zainteresowania inwestorów obiektami poza stolicami (które zaliczyły wolumenowy spadek r/r). W 2024 roku największy wolumen wygenerowały transakcje dotyczące obiektów z segmentu średniego-wyższego i średniego (łącznie 53%).
Podaż hoteli w końcu na plusie
W 2024 r. w stolicach sześciu państw regionu CEE (CEE-6) otwarto 12 hoteli i aparthoteli o łącznej liczbie 1381 pokoi. To przełożyło się na wzrost podaży pokoi w regionie o 1,7%, głównie za sprawą otwarć w Warszawie (+2,6%), Budapeszcie (+2,4%) oraz Pradze (+1,5%). Według prognoz, w 2025 r. podaż w stolicach państw CEE zwiększy się o 2,5%, przy czym największy wzrost spodziewany jest w Warszawie (ok. 5,8%), a następnie w Sofii (ok. 2,2%) i Bukareszcie (ok. 2,1%).
– Hotele są kolejnym segmentem nieruchomości komercyjnych, gdzie jednym z kluczowych czynników wpływających na wycenę aktywów jest kwestia zrównoważonego rozwoju. Te obiekty hotelowe, które posiadają najmocniejsze referencje ESG, mają szansę uzyskać istotną „zieloną premię” – inwestorzy spodziewają się zapłacić choćby o 5% więcej za aktywa spełniające najwyższe standardy środowiskowe – podsumowuje Marcin Kocerba.