Rynek magazynowy w Warszawie jest rynkiem dynamicznym i aktywnym. Cechuje się wysokim popytem na nowoczesne powierzchnie magazynowe, wyróżnia się stabilnością cen i obecnością dużych transakcji. Sprawdź, dlaczego warto wynajmować magazyny w Warszawie.
Jak wygląda rynek magazynowy w Warszawie?
Warszawa to jeden z sześciu największych rynków magazynowych w Polsce. Można tu zaobserwować intensywną działalność budujących nowe obiekty deweloperów oraz najemców. Właśnie w tym regionie skupia się duża część inwestycji oraz transakcji najmu.
W 2023 roku deweloperzy dostarczyli aż 702 500 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej (39% wzrost r/d/r). W grudniu 2023 r. w budowie było 478 900 metrów kwadratowych – to mniej niż rok wcześniej, jednak liczby te wskazują na stabilny wzrost warszawskiego rynku magazynowego.
Jak prezentował się w tym czasie popyt na magazyny w Warszawie? Najemcy zajęli 1 434 000 metrów kwadratowych magazynów w obu warszawskich strefach. Co więcej, zwiększa się dostępność magazynów dla najemców, na co wskazuje rosnący współczynnik pustostanów.
Warto wspomnieć, iż najemcy są zainteresowani wynajmem dużych powierzchni magazynowych. Świadczą o tym transakcje z firmą Raben na 110 000 metrów kwadratowych w CTPark Warsaw West, czy firmą z branży RTV i AGD na 49 700 mkw. w Prologis Park Janki.
Sytuacja na rynku magazynowym w Polsce
Dane z 2023 roku wskazują, iż polski rynek magazynowy stale rośnie, choć tempo tego wzrostu jest niższe niż w latach poprzednich. W ubiegłym roku całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych przekroczyły 31,7 milionów metrów kwadratowych.
Polska dołączyła do największych graczy rynku magazynowego w Unii Europejskiej. Podaż nowych powierzchni jest stabilna, a jednocześnie na rynku wzrasta konkurencja. To z kolei przekłada się na stabilizację poziomu czynszów i większą elastyczność dla najemców.
Magazyny do wynajęcia w Warszawie – podział na strefy
Rynek magazynowy w Warszawie dzieli się na dwie strefy. Strefa I obejmuje magazyny warszawskie znajdujące się w granicach miasta. Z kolei Strefa II to powierzchnie magazynowe dostępne w miejscowościach pod Warszawą. Oba te obszary cieszą się dużym zainteresowaniem najemców.
Najchętniej wybierane lokalizacje to:
- Okęcie / Włochy,
- Białołęka / Targówek,
- Ursus,
- Żerań,
- Janki,
- Błonie,
- Piaseczno,
- Nadarzyn,
- Mszczonów,
- Teresin,
- Stary Konik.
Przewagą tych miejsc z magazynami do wynajęcia w Warszawie jest przede wszystkim rozbudowana infrastruktura drogowa, która usprawnia procesy logistyczne.
Dlaczego warto wynająć magazyny w Warszawie?
Mimo najwyższych spośród wielkiej szóstki cen wynajmu magazynów Warszawa posiada największy rynek magazynowy w Polsce. Dzieje się tak ze względu na kluczowe zalety tej lokalizacji, takie jak:
- centralne położenie w Polsce,
- bardzo dobra infrastruktura transportowa,
- duży rynek zbytu,
- duży rynek pracy,
- wysoki popyt na powierzchnie magazynowe.
Wynajem magazynów w Warszawie pozwala firmom skupić się na kluczowych obszarach działalności, a więc dbać o wzrost i rozwój biznesu.