Równouprawnienie w samorządach. kooperacja Polski i Ukrainy

9 miesięcy temu

W dniu 4 grudnia w Pałacu w Ślęzanach odbyły się warsztaty pt. Równouprawnienie w samorządach. kooperacja Polski i Ukrainy, realizowane w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa.

W wydarzeniu uczestniczyło 20 kobiet z Ukrainy – przedstawicielki organów samorządowych, nauki, organizacji pozarządowych. Ale też dyrektorki szpitali, dziennikarki. Znalazły się wśród nich m.in. Halyna Luhova, która pełni obowiązki mera deokupowanego Chersonia oraz Valeria Subotina – bohaterka Azowstalu, która przez rok była w rosyjskiej niewoli. Każda z uczestniczek aktywnie działa na rzecz swojej społeczności lokalnej poprzez wspieranie młodych liderów, rozwoju systemu edukacji i ochrony zdrowia, prowadzenie odpowiedzialnego społecznie biznesu, działalności na rzecz inkluzji czy przeciwdziałanie dezinformacji.

W trakcie warsztatów uczestniczki zapoznali się z doświadczeniami Polski wynikającymi ze zmian po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania różnorodności i zapewnienia równego traktowania. Tematyka warsztatów również obejmowała dyskusję o sile i przewagach kobiet w polityce, mając na celu inspirowanie aktywnych przedstawicielek społeczności lokalnych do udziału w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym i krajowym. Poruszone były też kwestie przyszłości współpracy polsko-ukraińskiej.

Wydarzenie otworzyli Jerzy Bochyński, Prezes Zarządu oraz Khrystyna Vlodek, Manager Programowy ds. Ukrainy Fundacji Instytut Studiów Wschodnich którzy powitali uczestników, przedstawili założenia projektu pt. Równouprawnienie w samorządach. kooperacja Polski i Ukrainy oraz zaprezentowali możliwości dla dalszej współpracy i wspólnych projektów międzynarodowych.

Pierwszym prelegentem był Radosław Korzeniewski, wójt gminy Dąbrówka. W trakcie wystąpienia ekspert przedstawił drogę kobiet w Polsce do uzyskania prawa wyborczego (Polska jest jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze), poruszył temat wpływu pandemii na włączenie kobiet w życie zawodowe oraz walki z dyskryminacją. Ponadto, wymienił narzędzia które można wykorzystać aby zwiększyć liczbę kobiet, pracujących w organach samorządowych i wymienił zalety, wynikające z większego udziału kobiet w procesie decyzyjnym.

Następnym ekspertem był prof. dr hab. n. med. Mariusz Gujski, dziekan wydziału nauk o zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który od wielu lat współpracuje z ukraińskim ministerstwem ochrony zdrowia oraz wspiera ukraińskie uczelnie medyczne i samorządy. Podczas wystąpienia prof. Gujski poruszył kwestie pozamilitarnych skutków wojny, transgranicznych projektów dotyczących opieki zdrowotnej (w tym, zdrowia psychicznego) oraz systemowego wsparcia kobiet.

Magdalena Sobkowiak, Prezeska Zarządu Kobiety w Centrum – organizacji, która wspiera kobiet w Polsce na różnych płaszczyznach zaprezentowała projekt edukacyjny Kobiety na Wybory oraz przedstawiła najnowsze badania dotyczące reprezentacji kobiet w różnych organach władzy. Uczestniczki omówili z ekspertką kwestie zachęcenia partii do włączenia większej liczby kobiet na lity wyborcze oraz wspólne tendencje, dotyczące udziału kobiet w polityce, a także rozwiązania które można wdrożyć do systemu wyborczego, aby kobiety miały większe szanse na to, aby wygrać wybory. Ekspertka przedstawiła także narzędzia dla promocji swoich kampanii i inicjatyw w mediach społecznościowych, opowiedziała o tym jak można nawiązać efektywną współpracę z innymi organizacjami czy osobami, mającymi zbieżne cele oraz o wpływie kampanii, aktywizujących kobiet na zmiany kulturowe. Na koniec wystąpienia uczestnicy omówili wartości, które mogą zjednoczyć kobiety reprezentujące różne środowiska czy siły polityczne w walce o równouprawnienie.

Kolejną reprezentantką organu samorządowego była Hanna Skrzypczak, sekretarz powiatu wołomińskiego, która kandydowała w ostatnich wyborach do Sejmu. W trakcie wystąpienia ekspertka przybliżyła szczegóły funkcjonowania organów samorządowych na różnych poziomach, przestawiła dane statystyczne dotyczące tego ile kobiet w Polsce kandyduje i wygrywa wybory do organów samorządowych, a ich wyniki omówiła z uczestniczkami projektu. Ponadto, przedstawiła inwestycje, wspomagające kobiet w możliwości połączenia życia rodzinnego i zawodowego, działalności i finansowania kobiecych organizacji pozarządowych oraz wpływie reformy decentralizacji, którą Ukraina również wdraża.

Jako ostatnia głos zabrała Yulia Vusenko, członkini partnerskiej organizacji ANTS oraz Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy. Pani Vusenko opowiedziała o ukraińskiej drodze do równouprawnienia w samorządach, zaprezentowała działalność swojej organizacji w tym – działalność na rzecz wsparcia kobiet, oraz kwestię włączenia kobiet w modernizację i odbudowę Ukrainy i rolę społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu nowych elit. Określiła też wspólne priorytety dla samorządów i organizacji pozarządowych, którymi są inkluzja, wzmocnienie społeczności lokalnych, integracja Ukrainy do Unii Europejskiej oraz wzmocnienie roli kobiet. Zdaniem ekspertki i uczestniczek, żeby to osiągnąć należy przeprowadzać spotkania i warsztaty, korzystać z doświadczeń innych państw oraz wspierać edukację. Niemniej ważnym jest również dzielenie się wiedzą i promowanie pozytywnych przykładów.

Podsumowując spotkanie uczestniczki stwierdzili, iż wskutek wojny kobiety coraz bardziej angażują się w działalność społeczną, dążąc do zapewnienia swoim rodzinom przyjaznego i bezpiecznego miejsca zamieszkania. Dotyczy to nie tylko kobiet, zamieszkałych w Ukrainie ale również uchodźczyń, które (jak pokazują dane statystyczne) są aktywne zawodowo i angażują się w inicjatywy społeczne. Jednym z celów powojennej odbudowy jest również stworzenie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego, i to spotkanie z pewnością się do tego przyczyni. A na zakończenie – podziękowali ekspertom oraz narodu polskiemu za pomoc i wsparcie.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Idź do oryginalnego materiału