Różnice między oświetleniem sodowym a ledowym

luxon.pl 1 miesiąc temu

Przed wykonaniem modernizacji oświetlenia, warto zadać sobie pytania, czym charakteryzują się i jakie są różnice między oświetleniem sodowym a ledowym? Może być to pomocne przy wyborze nowych źródeł światła. Jest to istotne w oświetleniu ulicznym i dotyczy także obiektów przemysłowych.

Oświetlenie sodowe a LED – różnice i podobieństwa

Zarówno obiekty przemysłowe, jak i ulice, oświetlane są różnymi typami źródeł światła. Do podstawowych należą tradycyjne lampy wyładowcze sodowe, które coraz częściej zastępuje się technologią LED. Poniżej przedstawiamy, co cechuje oświetlenie sodowe a co ledowe.

Czym charakteryzują się lampy sodowe?

Oświetlenie oparte o wysokoprężne lampy sodowe, przede wszystkim odznacza się żółtą barwą światła. Co, w porównaniu z oświetleniem LED, daje inne odczucia wizualne i obniżoną jakość widzenia. Wpływa na to także wąskie widmo świecenia. Warto mieć na uwadze fakt, iż w praktyce odbicie światła uzależnione jest od koloru powierzchni, na którą pada. W przypadku, gdy żółtą barwą zostanie oświetlony zielony obiekt, jakim jest np. trawa, będzie on wydawał się czarny. Jest to związane z pochłanianiem wiązki światła przez powierzchnię, do której dociera.

Zobacz realizacje

Modernizacja oświetlenia i wdrożenie systemu sterowania w halach produkcyjno-magazynowych dla producenta środków higienicznych

+ Zobacz więcej

81% oszczędności i ROI poniżej 2 lat dzięki modernizacji oświetlenia w hali produkcyjnej i terenów na zewnątrz zakładu producenta opakowań

+ Zobacz więcej
Zobacz wszystko

Cechy oświetlenia LED

Oświetlenie LED charakteryzuje natomiast szerokie widmo światła. Dzięki temu, z uwagi na większy kontrast oświetlanych obszarów, może ono zapewnić wystarczającą widoczność już przy niewysokiej mocy świetlnej lamp. Ponadto, efektywność oświetlenia LED jest wyższa w odniesieniu do lamp tradycyjnych. Jednak, wartości podawane przez producentów, nie w pełni odzwierciedlają rzeczywistą ilość światła, która dociera do obiektu. W przypadku lampy sodowej współczynnik efektywności energetycznej odnoszony jest z reguły do samego źródła światła a nie kompletnej oprawy, co może być mylące. W przeciwieństwie do opraw LED, gdzie pomiary odzwierciedlają realny strumień świetlny oprawy.

Oświetlenie sodowe vs ledowe

Warto zauważyć, iż nie można porównywać oświetlenia LED z klasycznymi lampami sodowymi w sposób bezpośredni. Dotyczy to m.in. ilości lumenów emitowanych przez oprawy, należy mieć na uwadze także inne aspekty związane ze światłem. Dlatego, przed ostatecznym wyborem, dobrze jest zestawić cechy oświetlenie sodowe vs LED.

Cordoba LED L i L

Użyta do oświetlenia dużych powierzchni i dróg objazdowych na wysokich słupach. Dzięki zaawansowanej optyce zapewnia równomierne oświetlenie choćby na dużych odległościach, co sprawia, iż idealnie sprawdza się na terenach o dużym natężeniu ruchu.

Skylight LED

Naświetlacze fasady i parkingu przy Castoramie. Wyposażone w regulowane optyki, które umożliwiają dostosowanie rozsyłu światła do różnych potrzeb – od punktowej iluminacji obiektów po równomierne oświetlenie dużych otwartych przestrzeni.

Madrid LED

Oprawa łączy estetykę z efektywnością energetyczną, tworząc przyjazną i komfortową atmosferę miejsca.

Obniż koszty energii choćby o 91%

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia na LED

Zamów bezpłatną analizę inwestycji i zyskaj
Zobacz pozostałe artykuły

Lubimy dzielić się swoją wiedzą z innymi. W naszej bazie danych znajdziesz wiele cennych informacji technicznych i ogólnych na tematy związane z oświetleniem i efektywnością energetyczną.

Czy modernizacja oświetlenia na LED się opłaca?
+ Czytaj więcej
Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną są przesłanką do zmian i modyfikacji w przedsiębiorstwach. Ich właściciele coraz częściej decydują się na nowe inwestycje związane z redukcją kosztów utrzymania działalności. Jednym z działań realizowanych w myśl tej idei jest modernizacja oświetlenia na LED.
Jak obliczyć zwrot z inwestycji przy modernizacji oświetlenia na LED?
+ Czytaj więcej
W obiektach przemysłowych sporą część kosztów związanych z utrzymaniem obiektu stanowi zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie. Dzieje się tak, gdyż w zakładach przemysłowych niezbędne jest utrzymanie komfortowych warunków pracy, które wpływają na jakość oraz efektywność wykonywanej działalności.
Czym jest protokół DALI? Zalety inteligentnych systemów oświetleniowych
+ Czytaj więcej
XXI wiek wiąże się z nieuniknionym postępem technologii, za którym stara się podążać większość właścicieli firm. Oświetlenie z inteligentnym sterowaniem jest udogodnieniem, które niesie ze sobą wzrost komfortu pracowników przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej, której ceny stale rosną.
Zobacz wszystkie
Idź do oryginalnego materiału