Rozpoczął się nabór wniosków w ramach rolnictwa 4.0 dla hodowców świń

4 godzin temu
Zdjęcie: Rozpoczął się nabór wniosków dla hodowców świń / Fot. Canva


Od poniedziałku, 14 lipca do 27 lipca 2025 trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach Rolnictwa 4.0 dla hodowców świń. Dla kogo wsparcie?

Wsparcie może być przyznawane producentom rolnym (osoby fizyczne) – posiadaczom świń, którzy zgłosili do komputerowej bazy danych, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, urodzenie i oznakowanie łącznie co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 20 000 sztuk zwierząt gatunku świnia (Sus scrofa), w siedzibie stada, w której się urodziły, w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia naboru wniosków o objęcie wsparciem.

Do kosztów kwalifikowalnych objętych wsparciem zalicza się koszty wdrożenia rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0 w tym zakup nowych maszyn, sprzętu lub systemu oraz ich montaż i instalację w zakresie:

  • technologii monitorowania zdrowia i dobrostanu,
  • optymalizacji żywienia,
  • systemów wspierających rozród,
  • zarządzania środowiskiem fermy,
  • cyfryzacji i automatyzacji procesów.

Wsparcie udzielane jest do wysokości limitu, który wynosi 200 000 zł na przedsięwzięcie, a wysokość przedsięwzięcia nie może być mniejsza niż 15 000 zł. Wsparcie ma formę refundacji kosztów kwalifikowalnych w płatności końcowej w wysokości:

  • do 80% kosztów w przypadku, gdy wnioskodawcy prowadzą produkcję ekologiczną w rozumieniu art. 2 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1235).
    Ten sam warunek wsparcia dotyczy również wnioskodawców, którzy urodzili się po dniu 31 grudnia 1984 r. i złożyli wnioski w 2025 r.
  • do 65% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Na realizację inwestycji może być również przyznana zaliczka w wysokości 50% wartości wnioskowanego wsparcia, pod warunkiem posiadania wyodrębnionego rachunku bankowego lub rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, który będzie przeznaczony do wyłącznej obsługi tej zaliczki.

O kolejności przysługiwania wsparcia decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów premiujących:

  • realizacja przedsięwzięcia związana jest z wytworzeniem lub wprowadzeniem do obrotu żywności ekologicznej – przyznaje się 0 lub 5 punktów;
  • przedsięwzięcie jest realizowane przez młodego rolnika – przyznaje się 0 lub 4 punkty;

Kryterium jest weryfikowane przez Agencję na podstawie informacji zawartych we wniosku w dniu jego złożenia.

Wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem składa się w formie elektronicznej, dzięki systemu teleinformatycznego ARiMR — PUE, udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl. Złożenie wniosku w inny sposób, będzie skutkowało pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

/ŚODR/


Idź do oryginalnego materiału