13 maja br. rozpoczął się XI. Tydzień Bezpieczeństwa. To największa w Polsce inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach w naszym kraju. Organizatorem akcji jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: „WSZYSTKO W PORZĄDKU. #OGARNIĘTE”.
Budownictwo jest branżą przodującą w niechlubnej statystyce wypadków przy pracy, wyprzedzając pod tym względem choćby górnictwo. Aby odwrócić ten niekorzystny trend, w 2010 roku powstał projekt o nazwie Porozumienie dla Bezpieczeństwa w budownictwie, zrzeszający największych wykonawców infrastruktury w naszym kraju.
Wspólnie prowadzona przez liderów branży inicjatywa, ma na celu promowanie dobrych praktyk oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań na placach budowy.
Grupa Budimex – lider budownictwa infrastrukturalnego w Polsce – z tą myślą rozpoczęła bezpieczny tydzień na wszystkich budowach. Od poniedziałku na kolejowych budowach: stacja Warszawa Zachodnia, stacja Ełk oraz port morski w Gdyni, z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeszkolonych zostało kilkudziesięciu pracowników.
Chcemy, aby nasi pracownicy byli wykwalifikowani w tym zakresie, a w razie sytuacji kryzysowej potrafili sprawnie i skutecznie reagować. […] Pod hasłem „Wszystko w porządku. #Ogarnięte”, skupiamy się również na konieczności utrzymania porządku na budowie i pod tym kątem dokonaliśmy przeglądu wszystkich stanowisk pracy, który podsumowała Wizyta Bezpieczeństwa Wyższego Kierownictwa budowy. – Anna Adamiec Główny Specjalista ds. BHP.
Jasny cel – zero wypadków na budowach
Na stacji Warszawa Zachodnia, kierownictwo budowy zorganizowało dla pracowników szkolenie z praktycznego stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości, ewakuacji z przestrzeni zamkniętych oraz zasadności stosowania środków ochrony indywidualnej. Pracownicy mogli zobaczyć m.in. zrzuty manekina w uprzęży wraz z linkami bezpieczeństwa, pomiar sił występujących podczas upadku oraz zrzuty różnych przedmiotów na hełmy ochronne i analizę uszkodzeń.
Na przebudowywanej magistrali kolejowej E65 na odcinku Tychy – Most Wisła, przeprowadzono szkolenie podnoszące świadomość w zakresie zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z pracą w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych, w szczególności sieci trakcyjnej. Pracownicy uzyskali niezbędną wiedzę dotyczącą bezpiecznej pracy i systemów zabezpieczających podczas robót przy urządzeniach elektroenergetycznych sieci trakcyjnej.
Ambasador inicjatywy
Wydawnictwo Sektor Kolejowy jako aktywny sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zależy nam, aby sukcesywnie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz pracowników budowlanych, promując dobre praktyki. O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym.
Wszystkie informacje i materiały pomocne przy organizacji i promowaniu Tygodnia dostępne są na stronie Porozumienia: www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl.
Autor: Jan Bytnar