To było pierwsze posiedzenie i pierwsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej w 2025 roku. Rynek nie zakładał niespodzianki i obstawiał pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Tak też się stało. RPP utrzymała stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie.
Stopy procentowe w Polsce. RPP podjęła decyzję. Oto poziom stóp
Obecnie stopy procentowe w Polsce kształtują się następująco:Reklama
stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.,stopa lombardowa wynosi 6,25 proc.,stopa depozytowa wynosi 5,25 proc.,stopa redyskontowa weksli wynosi 5,80 proc.,stopa dyskontowa weksli wynosi 5,85 proc.
Na tych poziomach stopy procentowe w Polsce utrzymywane są od października 2023 roku.
Komunikat RPP rzuca więcej światła na decyzję ws. stóp procentowych
Takiej decyzji RPP spodziewali się ekonomiści. "Rynek nie oczekuje, aby Rada miała dokonać jakichkolwiek zmian, ale komunikat po jej posiedzeniu może dostarczyć nowych wskazówek nt. perspektyw polityki pieniężnej" - pisali rano ekonomiści Santander Bank Polska.
Komunikat ten jest zawsze mocno wyczekiwany, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej przybliża w nim to, jak zapatruje się w tej chwili na procesy inflacyjne w Polsce, tempo wzrostu gospodarczego czy sytuację na rynku pracy.
Z jeszcze większą niecierpliwością oczekiwana jest natomiast comiesięczna konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński na poprzednim, grudniowym briefingu dokonał "jastrzębiego" zwrotu, studząc nadzieje na obniżki stóp procentowych w 2025 r. i wskazując, iż może do nich dojść dopiero w 2026 r.
Tłumaczył to tym, iż polska gospodarka wchodzi w okres podwyższonej niepewności, jeżeli chodzi o przebieg ścieżki inflacji, związanej m.in. z niewiadomą co do dalszych działań rządu w kwestii cen energii. Te - przypomnijmy - są częściowo zamrożone do końca III kwartału 2025 roku.
Wystąpienie Adama Glapińskiego zaplanowano na piątek 17 stycznia, na godzinę 15:00.