RPP zaskakuje cięciem stóp. Czy to początek nowego cyklu?

5 godzin temu

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek lipcową decyzją o obniżce stóp procentowych. Jak zauważa Michał Jóźwiak, analityk Ebury, posunięcie to stanowiło wyraźny kontrast wobec ostrożnych wypowiedzi prezesa NBP z czerwca.


Sam prezes Adam Glapiński przyznał, iż wcześniejsze sygnały mogły sugerować decyzję dopiero jesienią. Tymczasem – jak podkreślił – „nie było wahań co do tej decyzji”, a dane makroekonomiczne „pozytywnie zaskakiwały”.

Inflacja w celu, projekcje korzystne


Lipcowe posiedzenie RPP było szczególne, ponieważ towarzyszyła mu nowa projekcja inflacyjna i wzrostowa. Choć perspektywy wzrostu PKB pozostały zbliżone do tych z marca (nieco słabsze dla 2025 r., nieco lepsze dla 2026–2027), to istotne zmiany zaszły w zakresie inflacji.


Według nowej projekcji inflacja od lipca 2025 roku ma być zgodna z celem NBP i – przy realizacji scenariusza bazowego – pozostać w jego granicach także w średnim terminie. Inflacja bazowa znalazła się na najniższym poziomie od początku pandemii.

Szansa na kontynuację obniżek


Choć prezes Glapiński nie ogłosił oficjalnie rozpoczęcia nowego cyklu, retoryka Rady była – jak ocenia Jóźwiak – umiarkowanie gołębia. Zdaniem analityka możliwe jest „nieco szybsze tempo obniżek”, zwłaszcza iż decyzja z lipca zapadła niemal jednogłośnie.


Ekspert Ebury wskazuje, iż kolejne cięcia mogą nastąpić już we wrześniu. Co więcej, do końca roku przestrzeń do obniżek wynosi co najmniej 50 pb. Na 2026 rok możliwa jest kontynuacja luzowania polityki pieniężnej.

Niepewność wokół energii i polityki fiskalnej


Prezes NBP zastrzegł jednak, iż decyzje Rady będą uzależnione od sytuacji w kilku kluczowych obszarach. Wśród nich wymienił politykę fiskalną, koniunkturę gospodarczą, sytuację na rynku pracy oraz ceny nośników energii. Zwłaszcza ten ostatni czynnik może odegrać istotną rolę jesienią – do września powinna być znana skala ewentualnego dalszego mrożenia cen energii.

Złoty spokojny mimo zaskoczenia


Mimo niespodziewanej decyzji RPP i relatywnie łagodnych wypowiedzi prezesa Glapińskiego, reakcja rynku walutowego była umiarkowana. Złoty zdołał odrobić straty poniesione po ogłoszeniu decyzji, jednak nastąpiło to jeszcze przed konferencją prasową.


Zdaniem Michała Jóźwiaka, lipcowe posiedzenie – choć przełomowe – nie wywołało silnych ruchów na rynku, ale może mieć znaczenie dla ścieżki stóp w drugiej połowie roku i w 2026.





  • RPP zaskoczyła rynek. Stopy procentowe w dół, inflacja w prognozach coraz niżej

  • Rynek mieszkaniowy w czerwcu 2025. Popyt stygnie, a deweloperzy zwalniają

  • Prognoza rynkowa na III kwartał 2025. Czy nadejdzie stabilizacja?

  • Upały w pracy. Nowe przepisy BHP dopiero od 2027 roku, związki zawodowe krytyczne

Idź do oryginalnego materiału