RPP, zgodnie z oczekiwaniami, nie podniosła stóp przed świętami

2 lat temu

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian – stopa referencyjna przez cały czas wynosi 6,75 proc. Ta decyzja wynika ze spadku cen w listopadzie oraz prognoz wskazujących na mocny spadek inflacji w przyszłym roku. Zanim do niego dojdzie inflacja w styczniu może jednak wzrosnąć powyżej 20 proc. W związku z samą decyzją RPP, raty kredytów nie rosną, ale stawka WIBOR 3M utrzymuje się znacznie powyżej poziomu stopy referencyjnej NBP, co powoduje ich wzrost.

Stopy bez zmian trzeci raz z rzędu

RPP zdecydowała po raz kolejny nie podnosić stóp procentowych, co oznacza, iż stopa referencyjna NBP przez cały czas wynosi 6,75 pp. To trzecie kolejne posiedzenie, podczas którego Rada nie zdecydowała się na podwyżkę stóp. Tym razem jednak Rada obradowała w sytuacji, gdy doszło do pierwszego od lutego spadku inflacji. Inflacja spadła z 17,9 proc. r/r w październiku do 17,4 proc. w listopadzie. Jednak mimo spadku inflacji, CPI cały czas rośnie inflacja bazowa, która w listopadzie wyniosła około 11,3-11,4 proc. A to dowodzi, iż inflacja coraz bardziej zakorzenia się w naszej gospodarce i walka z nią będzie bardzo trudna.

W swojej decyzji, Rada opiera się na listopadowej projekcji inflacji, autorstwa analityków NBP. Zakłada ona, iż w przyszłym roku dojdzie do znacznego spowolnienia gospodarczego, które wywoła samoistny spadek inflacji. Jednak zanim inflacja zacznie samoistnie spadać, czekają nas od nowego roku podwyżki podatku VAT na paliwa, nośniki energii i nawozy. A to może jednorazowo podbić inflację o 2-3 pp., przez co może ona przekroczyć w styczniu 20 proc.

WIBOR 3M wyższy niż stopa referencyjna

Mimo, iż stopy nie zostały podniesione to stopa WIBOR 3M, na podstawie, której wyliczane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, utrzymuje się powyżej stopy referencyjnej NBP. To kolejny element, który powoduje, iż rosną raty kredytów mieszkaniowych. w tej chwili stopa WIBOR 3M wynosi 7,20 proc., czyli 0,45 p.p. powyżej stopy referencyjnej NBP. Podczas gdy od 2015 roku WIBOR 3M był przeciętnie o 0,27 p.p wyższy niż stopa referencyjna. W okresach wzrostu stóp ta różnica rosła przeciętnie do 0,45 p.p., podczas gdy w okresie spadków stóp, malała do 0,18 p.p. Oznacza to, iż w czasie spadków stóp można liczyć, iż różnica między WIBOR 3M a stopą referencyjną się zmniejszy, prawdopodobnie nie ma jednak szans by w tym czasie odrobić obecne straty wynikające ze znacznie wyższego poziomu WIBOR 3M wobec stopy referencyjnej. Utrzymująca się różnica wskazuje na to, iż rynek nie wyklucza dalszych podwyżek stóp procentowych w przyszłości.


O autorze

Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału