Polskie Koleje Państwowe co roku zarabiają ok. 70-80 milionów złotych na sprzedaży swoich nieruchomości. Stawia je to na czele posiadaczy największej ilości nieruchomości w Polsce. Ile zapłacisz za pustostan od PKP?
Zasoby PKP
Portal Samorządowy podaje, iż PKP dysponuje ogromnymi zasobami nieruchomości. Są to nie tylko budynki dworców (90% wszystkich w kraju), ale i grunty, mieszkania, hale, czy magazyny. Obecnie wystawionych na sprzedaż obiektów jest niemal 350, więc mamy w czym wybierać. Z ofert mogą skorzystać samorządy, inwestorzy, duże i małe firmy, ale także osoby fizyczne.
Pustostany od PKP wcale nie takie tanie
Zanim jednak poważnie zainteresujemy się kupnem nieruchomości od Polskich Kolei Państwowych, należy liczyć się z ich stanem. Z reguły są to rudery do kompletnego remontu, pustostany, stare budynki, cz opustoszałe i zaniedbane place. PKP na stronie reklamuje swoje oferty jako „Tanie mieszkanie”.
„Atrakcyjne ceny, zróżnicowane metraże i lokalizacje – to największe atuty mieszkań wystawianych na sprzedaż przez PKP S.A. (…)Ceny mieszkań są naprawdę konkurencyjne. Najtańsze lokale można nabyć już za 17 tys. zł. Najdroższe w ofercie są lokale dostępne w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Dla przykładu cena wywoławcza dla dwupokojowego mieszkania przy ul. Stanisława Małachowskiego we Wrocławiu o powierzchni 79 mkw. ustalona jest na 320 tys. złotych.„
Należy jednak podkreślić, iż są to ceny wywoławcze obiektów. Reszta ofert z pewnością nie wygląda już tak atrakcyjnie. Za 61-metrowe mieszkanie do gruntownego remontu w Poznaniu musimy zapłacić minimum 450 tysięcy złotych, 29-metrowy lokal w Warszawie to 345 tysięcy, a 52-metrowa nieruchomość w Gdańsku na początek oceniana jest na 480 tysięcy złotych. w tej chwili najwięcej propozycji znajdziemy w województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim i pomorskim.
Gratka dla deweloperów
Dodajmy, iż PKP dysponuje ofertami gruntów i to całkiem sporych, w dobrych lokalizacjach. Jest to nie lada gratka dla inwestorów, którzy chcą wybudować nowe osiedla. Obiekty te są położone w atrakcyjnej lokalizacji i mogą stanowić łakomy kąsek dla deweloperów. Takie oferty znajdziemy między innymi w Szczecinie i Poznaniu.
Nie tylko sprzedaż
Oprócz sprzedaży około 400 nieruchomości rocznie, PKP czerpie spore zyski na wynajmie powierzchni komercyjnych. Nowoczesne dworce oferują stanowiska i lokale pod handel, gastronomię i usługi. Na stronie kolei znajdziemy ogłoszenia o wynajmie takich nieruchomości w największych miastach w Polsce oraz propozycje najmu w jeszcze niepowstałych budynkach dworców. (np. Konin i Gdańsk).
Może Cię zainteresować: