Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji Moje IKP lub wizyta w placówce POZ, aby bezpłatnie skorzystać z nowego pakietu badań w ramach programu "Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". W poniedziałek 5 maja wystartował nowy rządowy program profilaktyczny.
Moje Zdrowie. Dla kogo nowy program bezpłatnych badań?
Program "Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej" ma być nową zachętą dla Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Szerszy niż dotychczas ich pakiet dostępny ma być także dla większej grupy osób. Niemal każdy dorosły raz na kilka lat może sprawdzić się kompleksowo. Z programu mogą skorzystać: Reklama
osoby w wieku 20-49 lat - raz na 5 lat, osoby powyżej 49. roku życia - raz na 3 lata.
"Moje Zdrowie" umożliwi wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i ryzyka chorób kardiologicznych, metabolicznych czy nowotworów. Pozwoli też gwałtownie na nie zareagować. Choć pierwotnie program startował jako pilotaż, od 5 maja jest już dostępny powszechnie.
Jakie są pytania w ankiecie "Moje Zdrowie"?
Podstawą do wykonania badań jest ankieta. Dla osób 60+ będą trzy dodatkowe pytania w kierunku diagnostyki chorób otępiennych. Wypełnione ankiety trafią do wskazanego przez pacjenta POZ, który wystawi skierowanie na badania. Wśród pytań w ankiecie znajdziemy te podstawowe: o wagę i wzrost (od razu poznamy swój wynik BMI) oraz choroby przewlekły w rodzinie. Padną także pytania związane ze stylem życia:
Czy pijesz min. 1,5 litra wody?Czy w tygodniu wykonujesz co najmniej 150 minut wysiłku umiarkowanego lub co najmniej 75 minut wysiłku intensywnego?Czy aktualnie palisz papierosy?Czy spożywasz napoje alkoholowe w jakiejkolwiek postaci?Czy było u ciebie podejrzenie lub rozpoznanie jakiejkolwiek choroby wątroby?
W ankiecie padają też podstawowe pytania dotyczące zdrowia psychicznego, jak np.: "Czy w ciągu ostatnich 2 tygodni występowały u Ciebie następujące problemy? Zaniepokojenie z powodu swojego przygnębienia, depresyjnego nastroju lub poczucia beznadziei?"
Placówka ma 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie.
Jakie badania w ramach programu "Moje Zdrowie"?
Pakiet badań dostosowany będzie do wieku i stanu zdrowia pacjenta. W podstawowym zakresie, który dotyczyć będzie każdego uczestnika, wykonamy takie badania, jak:
morfologię krwi, glukozę, kreatyninę (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy), badanie ogólne moczu.
W zależności od wieku i wyników wypełnionej ankiety w zakresie rozszerzonym będzie można wykonać także szersze badania profilaktyczne:
ALAT — aminotransferaza alaninowa, ASPAT — aminotransferaza asparaginianowa,GGTP — gammaglutamylotranspeptydaza,PSA całkowity u mężczyzn,nty-HCV,lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu).
Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką i omówi wyniki. Wizyta podsumowująca odbędzie się w gabinecie lekarza, pielęgniarki lub położnej. Pacjent będzie miał mierzone ciśnienie tętnicze, tętno, wagę, wzrost, obwód tali, obwód bioder i wyliczone BMI (masa ciała do wzrostu) oraz WHR (obwód talii do obwodu bioder).
Pacjent otrzyma analizę wyników badań laboratoryjnych i wyników ankiety, a także Indywidualny Plan Zdrowotny (IPZ). Znajdą się w nim:
informacja o czynnikach ryzyka, które zostały zidentyfikowane podczas bilansu,zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia,indywidualny kalendarz zalecanych szczepień,lista zalecanych interwencji prozdrowotnych np. porad edukacyjnych.
Nowy program "Moje Zdrowie" także dla uczestników "Profilaktyka 40 Plus"
Nowy program dostępny będzie także dla osób, które w ostatniej chwili skorzystały z dotychczasowego programu "Profilaktyka 40 Plus".
"Pacjenci, którzy wypełnili ankietę w ramach programu 'Profilaktyka 40 Plus' do końca kwietnia, mogą z nich skorzystać do końca maja 2025 r. Jednocześnie z programu "Moje Zdrowie" będą mogli skorzystać po upływie 12 miesięcy" - czytamy na rządowych stronach.
Do udziału w programie można zgłaszać się od 5 maja 2025 roku poprzez wypełnienie ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta, aplikacji Moje IKP lub w placówce POZ.
"Odpowiedz na wszystkie pytania ankiety, odbierz listę badań dostosowanych do ciebie i pójdź do swojego lekarza POZ" - czytamy na stornie pacjent.gov.pl. Rządowe strony wskażą także adres przychodni POZ, do której należy zgłosić się, by wykonać badania.