Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało o starcie Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0, który w przeciwieństwie do poprzedniej edycji, jest rozszerzony o działania związane ze zmianą klimatu (np. zarządzanie ryzykiem klęsk żywiołowych). Inicjatywa finansowana jest z FEniKS.
Ruszył Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0, nieodpłatne porady i konsultacje są adresowane do gmin, przedsiębiorstw, sektora mieszkaniowego (spółdzielni, wspólnot i deweloperów) oraz mieszkańców. Resort klimatu deklaruje, iż inicjatywa oparta jest o sieć profesjonalnych doradców, których liczba została zwiększona w porównaniu do poprzedniej edycji. Będą to 102 etaty w danym regionie, a nie 98.
Projekt obejmuje doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, OZE i źródeł wsparcia. Nowa edycja została rozszerzona o działania powiązane ze zmianą klimatu, również zarządzaniem ryzyka klęsk żywiołowych.
Ogólnopolski Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 daje nowe możliwości!
To bezpłatne doradztwo w zakresie efektywności energetycznej i adaptacji do zmian klimatu.
Nowa edycja projektu jest finansowana z FEnIKS 2021-2027.
Dowiedz się więcej: https://t.co/msaaeFV3bA pic.twitter.com/0dqdZImete
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) November 15, 2024
Budżet programu wyniesie 172 miliony złotych, jest finansowany ze środków FEniKS. Jego partnerami jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 obejmie również szkolenia, konferencje i ogólnodostępne webinaria, dotyczące np. dofinansowań z programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd.
Podczas poprzedniej edycji udzielono 363 tysięcy konsultacji i porad, na skutek których wsparcie doradcze uzyskało pięć tysięcy inwestycji. Przeszkolono 2 360 kandydatów na energetyka gminnego i utworzono internetową platformę wymiany doświadczeń.
Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski
Resort środowiska przedstawił plan utworzenia nowego parku narodowego