Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) poinformowały o uruchomieniu programu Cyber Legion. Skierowany jest do osób, które chcą współpracować z Siłami Zbrojnymi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski w cyberprzestrzeni. Zainteresowani mogą uzyskać wsparcie w pogłębianiu wiedzy, doświadczenia czy dołączenia do WOC.
– Program konsolidacji polskiej społeczności „cyber” wokół Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To nowa inicjatywa wzmacniająca zdolności obronne państwa w cyberprzestrzeni. Powstał, ponieważ chcemy współpracować z najlepszymi – z ekspertami – którzy łączą wysokie kompetencje techniczne z gotowością do działania na rzecz cyberbezpieczeństwa narodowego – napisał na X generał Karol Molenda, dowódca WOC.
Zgłoszenia są możliwe dzięki strony internetowej.
Jeden program, 12 zadań
Program dzieli się na 12 ścieżek, w których zainteresowani mogą wziąć udział.
- Cyber-Backup – zapewnia możliwość zostania żołnierzem rezerwy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dostanie się do niego zapewnia priorytetowe uczestnictwo w zadania programu m.in. Cyber-Gym i Cyber-Konfa.
- Cyber-PPM – zapewnia przydział mobilizacyjny do WOC.
- Nie tylko A(rmia) – dedykowany jest osobom, które chcą wzmocnić cyberbezpieczeństwo Polski, ale nie chcą wstąpić do wojska. Adresowany jest również do osób z kategorią zdrowia „D”. Po zgłoszeniu się do programu wojsko przekaże szczegóły możliwej współpracy.
- Cyber-Oficer – rekrutuje oficerów, zarówno do służby czynnej jak i rezerwy.
- Cyber-Gym – zapewnia udział w ćwiczeniach dotyczących cyberbezpieczeństwa i rozgrywających się na całym świecie m.in. Locked Shields, Cyber Expert Games czy Cyber Swords.
- Hack the Army – szczegóły pozostaną przedstawione w najbliższym czasie. Ma przyjąć formę bug bounty, czyli programu który ma na celu wykrycie i zgłaszanie luk w cyberbezpieczeństwie.
- Capture the flaf – dedykowany jest do specjalistów analizy powłamaniowej.
- Cyber-Konfa – osoby, które się zgłoszą do programu mogą otrzymać zaproszenie do udziału w konferencjach dotyczących cyberbezpieczeństwa.
- Cyber-Wiedza z WOC – ma ułatwić rozwijanie się poprzez kursy i studia podyplomowe i poszerzanie wiedzy chętnych.
- Cyber.MIL z klasą – program został zaadresowany od uczniów szkół średnich o profilu technicznych i wsparciu ich w dalszym rozwoju.
- E-Sport – do projektu zapraszani są fani gier komputerowych, technik dronowych.
- Cyber-Secure – ma wesprzeć zaangażowanie uczestników w kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.
Odpowiedź na rosnące zagrożenie
Ministerstwo cyfryzacji w kwietniu udostępniło informację, iż w 2024 liczba zgłoszeń dotyczących naruszeń bezpieczeństwa systemów teleinformacyjnych wzrosła o 60 procent. W przypadku zdarzeń zidentyfikowanych wzrosła o 23 procent, w porównaniu do 2023 roku.
— W 2024 roku odnotowaliśmy ponad 627 tysięcy zgłoszeń incydentów – o 60 procent więcej niż rok wcześniej. To sygnały od obywatelek i obywateli, których bezpieczeństwo w sieci państwo ma obowiązek chronić. Sprawozdanie pokazuje nie tylko skalę zagrożeń, ale i realizowane działania. Udostępniamy narzędzia, które wzmacniają system cyberbezpieczeństwa i kierujemy realne wsparcie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
WOC odpowiada w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej za komponent cyberbezpieczeństwa i wzmocnienia Polski, również przed ingerencją innych podmiotów o charakterze państwowym.
X / Wojska Obrony Cyberprzestrzeni / ministerstwo cyfryzacji / Marcin Karwowski