Ryanair buduje w Krakowie. "Kluczowa inwestycja dla regionu"

1 tydzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Budimex wybuduje centrum szkoleniowe linii lotniczych Ryanair w Krakowie. Koszt inwestycji przekracza 41 mln zł, i już teraz mówi się, iż będzie to "kluczowa inwestycja dla regionu, który posiada jedno z najważniejszych lotnisk w kraju".


Budimex podpisał umowę na budowę centrum symulatorów lotu i szkolenia personelu lotniczego grupy Ryanair w Krakowie. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ok. 41,2 mln zł brutto - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
"Budowa centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie to kluczowa inwestycja dla regionu, który posiada jedno z najważniejszych lotnisk w kraju. Prace planujemy zakończyć w 2025 r." - powiedział cytowany w komunikacie Michał Osieka, dyrektor kontraktu.


Powstanie nowoczesny kompleks szkolenia pilotów


Przypomnijmy: ośrodek szkoleniowy, w którym będą się kształcić piloci samolotów Boeing powstaje przy krakowskim lotnisku i będzie kosztował blisko 130 mln euro. Pierwsi rekruci mają wejść do sal treningowych w 2025 roku.
Prezes irlandzkich linii lotniczych, Micheal O'Leary mówił wiosną w Krakowie, iż dzięki nowemu centrum treningowemu możliwe będzie szkolenie do 500 pilotów, członków personelu pokładowego, obsługi naziemnej i administracji dziennie. Kompleks zostanie wyposażony przez przewoźnika w nowoczesną technologię, w tym 10 innowacyjnych symulatorów lotu - osiem hydraulicznych oraz dwa stacjonarne.Reklama
Ryanair operuje w tej chwili z 13 lotnisk w Polsce, z których na sześciu ma swoje bazy operacyjne z łącznie 42 samolotami. Według przedstawionych danych w tym roku przewoźnik planuje obsłużyć w naszym kraju ponad 18,5 mln pasażerów, o 10 procent więcej niż przed rokiem.


Budimex ma 12 miesięcy na realizację inwestycji


"Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, pierwsze szkolenia w centrum symulatorowo-treningowym Ryanair ruszą w drugiej połowie 2025 roku. Centrum budowane przez Budimex będzie wyposażone w 10 innowacyjnych symulatorów lotu, stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy i będzie szkolić pilotów samolotów Boeing B737 oraz załogi pokładowe Ryanair z całej Europy" - napisano w komunikacie.
Jak podano, zgodnie z zawartą umową główny wykonawca ma 12 miesięcy na realizację inwestycji. Przedmiot umowy obejmuje kompleksową realizację (wraz z projektem wykonawczym) budynku centrum szkoleniowego dla pilotów, w którym znajdować się będzie hala symulatorów oraz część administracyjno-socjalna.
Inwestycja osiągnie łącznie 4620 m kw. powierzchni całkowitej i 23 250 m kw. kubatury.
***
Idź do oryginalnego materiału