Rynek cebuli w Europie. Kto zarobi w tym sezonie?

3 tygodni temu

W tym roku w wielu europejskich krajach występują problemy z jakością cebuli. Pomimo tego rynek cebuli w Europie cechuje się niskimi cenami. Zatem czy to będzie dobry sezon dla europejskich producentów cebuli? Czy uda się w tym roku zarobić na cebuli?

Sprawdzamy, jak wygląda aktualna sytuacja u głównych producentów na świecie oraz na rynkach cebuli w Polsce i Europie na początku września 2024 r.

Rzut oka na światowy rynek cebuli

Sytuacja na światowym rynku cebuli jest w tym sezonie mocno zróżnicowana. A podaż oraz tendencje cenowe u największych producentów wyraźnie się różnią.

  • Ameryka Północna — ceny cebuli są wyższe niż w poprzednim sezonie, w związku ze zmianą regionów zaopatrzenia. Z kolei areał uprawy i plony są podobne, jak przed rokiem. ​​Dzięki temu podaż cebuli we wszystkich rozmiarach i kolorach jest dobra. Natomiast popyt na cebulę jest stabilny, ale oczekuje się jego wzrostu jesienią. Aktualnie ceny są stabilne.
  • Chiny — cena cebuli od października 2023 r. utrzymuje się na rekordowym, wysokim poziomie, nie notowanym od 20 lat. Główny rejon uprawy, Gansu ma ograniczone zapasy po sezonie zbiorów. Z kolei w rejonie Yunnan, skąd pochodzą obecne dostawy, z powodu niekorzystnych warunków pogodowych pogorszyła się jakość i trwałość cebuli w nowym sezonie. Mimo to ceny rynkowe utrzymują się na wysokim poziomie, a na rynku panuje niepewność dotycząca podaży.
  • Filipiny — z powodu wyczerpujących się zapasów żółtej cebuli, Departament Rolnictwa zatwierdził import 16 tys. ton żółtej i białej cebuli do końca br. Bowiem obecne zapasy cebuli o żółtych łuskach już się wyczerpały. Z kolei podaż cebuli czerwonej jest dobra.
  • Afryka Południowa — średnia cena cebuli kolejny rok z rzędu wykazuje tendencję spadkową. Szczególnie dotyczy to żółtej i białej cebuli, gdyż czerwona sprzedawana jest drożej. Analitycy rynkowi spodziewają się, iż podobnie jak w 2023 r., ceny pozostaną na niskim poziomie do końca roku. A choćby przewiduje się, iż średnia cena cebuli może jeszcze się obniżyć.
  • Egipt — w kwietniu br., po trzymiesięcznym zakazie eksportu rozpoczął się sezon handlu cebulą. Ponieważ w ubiegłym roku podaż była niewystarczająca, a ceny wzrosły do niespotykanych poziomów, w tym sezonie znacząco zwiększył się areał uprawy. W efekcie, szacuje się sporą nadwyżkę produkcji. Przy obecnym spadku popytu ze strony Europy, ceny cebuli są o mniej więcej połowę niższe niż w poprzednim sezonie.

Rynek cebuli w Europie w bieżącym sezonie

A jak wygląda sytuacja na rynku cebuli na naszym kontynencie? Zobaczmy.

Niezbyt udany sezon cebulowy we Włoszech

We Włoszech w tym roku w niektórych rejonach pogoda przyczyniła się do znaczącego spadku plonów i jakości cebuli. Jednocześnie w innych częściach kraju cebula ma doskonałą jakość, a plony są wysokie. Obecnie, na wczesnym etapie sezonu, ceny są niższe od ubiegłorocznych. Jednak należy dodać, iż w 2023 r. włoska cebula była bardzo droga. Oczekuje się, iż tendencja spadkowa będzie kontynuowana, z uwagi na dużą produkcję cebuli w Europie.

Niszowa włoska cebula „Paglina di Castrofilippo”, charakteryzująca się dużymi rozmiarami, słomkowożółtą łuską i białym, mięsistym wnętrzem ucierpiała w tym roku z powodu suszy oraz upałów na Sycylii. W efekcie uzyskano mniejsze niż standardowo rozmiary cebul. Mianowicie, większość cebul osiągnęła masę około 600 g, choć były też takie, które przekraczają 1 kg. Niemniej jednak mimo mniejszych rozmiarów, jakość jest dobra. Średnia cena tej cebuli w rejonie uprawy na początku września br. wynosiła około 1,40 euro/kg.

Rynek cebuli w Europie: problemy niemieckich plantatorów

Chociaż tegoroczna powierzchnia uprawy jest standardowa, niemieccy producenci zmagają się z dużą presją chorób i problemami z jakością cebuli. Dla ostatecznej wielkości plonów decydujące będą warunki pogodowe w nadchodzących tygodniach, do rozpoczęcia głównych zbiorów. jeżeli będą korzystne, jakość cebul może się poprawić. Tymczasem ceny hurtowe cebuli są znacznie niższe niż w zeszłym roku. Niezależnie od tego, czy jest to cebula krajowa, czy importowana z Hiszpanii, Włoch, Austrii lub Holandii.

Stabilne ceny cebuli w Austrii

W Austrii w tej chwili trwa pełnia zbiorów cebuli. Jednak tegoroczne plony są słabe, zaś cebula jest drobniejsza i przeważnie osiąga średnie i małe rozmiary. Jednakże sprzedaż krajowa utrzymuje się na stabilnym poziomie. A ponadto rośnie popyt eksportowy ze strony Europy Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Dzięki temu producentów są stabilne. Stawki za cebulę średniej wielkości, oczyszczoną i sortowaną, oferowaną w skrzynkach na początku września br. wahały się od 20 do 23 euro/100 kg, zależnie od jakości.

Holandia: fatalne nastroje na rynku cebuli

Rynek cebuli rozpoczął się w zupełnie innych okolicznościach niż w zeszłym roku. Ceny cebuli są o wiele niższe i nie wydaje się, żeby miały wzrosnąć w tym sezonie. Wprawdzie osiągnięto zadowalające plony, ale popyt eksportowy na cebulę jest niewielki. W efekcie sprzedaje się kilka cebuli. A ponieważ w całej Europie jest dużo cebuli w tym sezonie, nastroje producentów i handlowców nie są optymistyczne. Liczą oni jedynie na to, iż dzięki niższym cenom uda się uzyskać większy eksport.

Pełnia zbiorów i niższe plony cebuli w Izraelu

W Izraelu rozpoczynają się główne zbiory cebuli. Zaś ceny są wyższe niż przeciętnie. Wynika to z mniejszych plonów oraz faktu, iż producenci wstrzymują się ze sprzedażą. Bowiem wolą przechować cebulę na późniejszy okres sezonu, by uzyskać wyższe ceny. Aktualnie na izraelski rynek trafia cebula importowana z Holandii.

Rynek cebuli w Europie: słaba jakość francuskiej cebuli

W tegorocznej uprawie cebuli we Francji występują spore problemy z jakością. Wynikają one z dużej presji chorób, którym sprzyja pogoda, a konkretnie duża wilgotność i skoki temperatury. W rezultacie plony i jakość cebuli są zróżnicowane w różnych rejonach kraju. Generalnie cebula jest drobniejsza i na rynku brakuje tej o dużych rozmiarach.

Z kolei chociaż popyt na cebulę jest dość dynamiczny, w ciągu ostatnich 2–3 miesięcy wyraźnie spadły ceny. Aktualnie stawki wynoszą od 0,25 do 0,30 euro/kg. To bardzo niska cena, szczególnie w relacji do stawek na początku sezonu, które wynosiły około 0,50–0,60 euro/kg. Przewiduje się, iż sprzedaż wczesnej żółtej cebuli skończy się za 2–3 tygodnie.

Dramat cenowy na rynku cebuli w Hiszpanii

W Hiszpanii w tym roku znacznie wzrosła powierzchnia uprawy cebuli. Zwłaszcza w przypadku odmiany o brązowych łuskach Medio Grano, która jest dość odporna na niedobory wody i suszę. zwykle ten rodzaj cebuli wypełnia ewentualne luki produkcyjne na rynku europejskim w czerwcu i lipcu. Jednak w tym roku podaż cebuli Medio Grano była dużo większa niż w poprzednim sezonie. A dodatkowo na rynku cebuli w Europie było w tym okresie dużo cebuli pochodzącej z przechowywania, m.in. w Holandii i Niemczech.

Ponadto zbiory późnej cebuli rozpoczęły się 2 tygodnie wcześniej, a plony były wysokie. W efekcie nastąpiło spiętrzenie podaży, a ceny spadły do dramatycznego poziomu, poniżej opłacalności produkcji. Ściśle mówiąc wynosiły od 0,08 do 0,10 euro/kg. Jednakże w połowie sierpnia podaż cebuli Medio Grano zmniejszyła się, a ceny zaczęły rosnąć. Zaś w nadchodzących miesiącach oczekuje się ich dalszego wzrostu. W handlu dominują cebule o dużych rozmiarach i dobrej jakości, bowiem warunki uprawy w tym roku były korzystne. w tej chwili ceny cebuli wahają się od 0,15 do 0,20 euro/kg, co już jest na granicy opłacalności.

Plony i ceny cebuli w Polsce. Czy to będzie dobry sezon?

W tym roku, z powodu wzrostu powierzchni uprawy produkcja cebuli będzie większa od ubiegłorocznej. GUS szacuje, iż zbiory tego warzywa w bieżącym roku mogą przekroczyć 695 tys. t, podczas gdy w 2023 r. było to 636 tys. t. Jednakże w większości rejonów kraju plony są niższe od ubiegłorocznych, a niesprzyjająca pogoda wpłynęła na mniejsze rozmiary cebul. Z tego powodu przewiduje się, iż na polskim rynku będzie brakować cebuli o większych rozmiarach.

Z kolei ceny utrzymują się na niskim poziomie, zwłaszcza w relacji do poprzedniego roku, kiedy cebula była wyjątkowo droga. Niskie ceny wynikają z przewidywanych większych zbiorów oraz dużej podaży na krajowym rynku taniej cebuli z Holandii o niskiej jakości. Na początku września br. ceny krajowej cebuli w łuskach na rynku hurtowym w Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) wynosiły 1,20–1,45 zł/kg. Zaś młoda krajowa cebula kosztowała mniej więcej 3,00–5,00 zł/kg, a cebulę czerwoną oferowano po 3,00–3,50 zł/kg.

Analizując sytuację na rynku cebuli w Europie, sezon zapowiada się przeciętnie, z cenami niższymi niż w poprzednim roku. Jednakże z uwagi na słabą jakość cebuli, być może choćby w sytuacji wysokiej podaży, w dalszej części sezonu 2024/2025 uda się uzyskać lepsze ceny.

Źródła: www.freshplaza.com, www.fruitveb.hu

Idź do oryginalnego materiału