Rynek chirurgii plastycznej ma przed sobą świetne lata. Czy da się w niego inwestować?

1 rok temu

Kultura cyfrowa zmienia sposób, w jaki ludzie postrzegają samych siebie. Pogoń za ideałem powoduje, iż usługi chirurgii plastycznej stają się coraz popularniejsze. Postępy w technologii chirurgicznej sprawiają, iż dokonywanie pozornie drobnych poprawek kosmetycznych, które dają zauważalne rezultaty, jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nawet pod względem finansowym zabiegi estetyczne są coraz bardziej dostępne dla szerokiego grona. W związku z tym, iż społeczeństwo jest z roku na rok coraz bogatsze, można przypuszczać, iż chirurgia plastyczna będzie coraz szerzej stosowana. Czy przedsiębiorstwa z tej branży będą więc dobrą okazją inwestycyjną?

Wielkość rynku chirurgii plastycznej

Przez wieki piękno było cenione ponad wszystko. Już od XVI wieku ludzie stosowali zabiegi kosmetyczne, aby poprawić swój wygląd, dodać pewności siebie, a wszystko to w nadziei, iż uroda poprawi ich status społeczny. Dzisiaj, wraz z postępem nauk medycznych, różnorodność procedur oferowanych na całym świecie jest oszałamiająca.

Od momentu pojawienia się pod koniec lat 60, nowoczesna chirurgia plastyczna staje się coraz bardziej popularna. Rynek ten jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów medycznych na świecie. W 2021 roku wartość światowego rynku chirurgii plastycznej wynosiła około 70 miliardów dolarów amerykańskich, a prognozy na lata 2022-2027 zakładają dalszy wzrost tej wartości w średniorocznym tempie 12,4%.

Prognoza wzrostu rynku chirurgii plastycznej do roku 2030

https://www.precedenceresearch.com/cosmetic-surgery-market

Czynniki sprzyjające dalszemu rozwojowi rynku chirurgii plastycznej

Okazuje się, iż czynnikiem, który w najbliższym czasie będzie w dużej mierze napędzać dalszy rozwój rynku estetycznego, jest pokolenie millenialsów. Osoby, które wchodziły w swoją dorosłość około 2000 roku cechować ma łatwość przyswajania nowych technologii i silna chęć odniesienia życiowego sukcesu. Ocenia się, iż na świecie jest ich około 2,5 miliarda. Są oni w stanie wydać bardzo dużo pieniędzy, tylko po to, aby poprawić swój wygląd. Chcą jak najdłużej wyglądać młodo i pięknie, a tematyka medycyny estetycznej nie jest dla nich tematem tabu.

Również obecni nastolatkowie wydają się być grupą, która w przynajmniej równym stopniu będzie chciała dbać o swój wygląd. Najmłodsi chcą, żeby ich zdjęcia w mediach społecznościowych były jak najlepsze. Boją się odrzucenia przez rówieśników. W przyszłości możliwe, iż spora część z nich stanie się klientami klinik medycyny estetycznej.

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rynek medycyny estetycznej. Początkowo dystans społeczny i nagłe gwałtowne obniżenie poziomu dochodów konsumentów mocno osłabiły przychody firm z branży. Chirurgia plastyczna jest jednym z najbardziej wrażliwych rynków na pogorszenie się koniunktury gospodarczej. W końcu zabiegi poprawiające wygląd mimo wszystko nie są priorytetem. Najpierw ludzie opłacają rachunki za mieszkanie i spłacają raty kredytów. w tej chwili jednak wszystkie lockdowny zostały zniesione, a rynek wrócił do przedpandemicznych poziomów.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Zabiegi chirurgiczne i zabiegi małoinwazyjne

Zabiegi chirurgiczne i małoinwazyjne to dwa różne podejścia do poprawiania wyglądów pacjentów. Te chirurgiczne obejmują procedury, podczas których lekarz wykonuje nacięcie w ciele pacjenta, aby uzyskać dostęp do obszaru, który wymaga interwencji. W przypadku zabiegów chirurgicznych stosuje się najczęściej ogólne znieczulenie. Pacjenci często wymagają kilku dni hospitalizacji po zabiegu, aby się zregenerować.

Zabiegi małoinwazyjne, zwane również zabiegami minimalnie inwazyjnymi, są technikami leczenia, które umożliwiają lekarzom przeprowadzenie procedur bez konieczności dużych nacięć. W przypadku tych zabiegów stosuje się zwykle znieczulenie miejscowe, a pacjenci mogą opuścić szpital w ciągu kilku godzin po zabiegu. Zabiegi małoinwazyjne są wykonywane znacznie częściej niż te inwazyjne. Z danych zaktualizowanych w lutym 2022 r. wynika, iż w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych wykonano łącznie 13 281 235 minimalnie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, wśród których najbardziej popularny był botoks z 4 mln zabiegów.

Zapotrzebowanie na zabiegi kosmetyczne i zabiegi minimalnie inwazyjne, takie jak toksyna botulinowa i zastrzyki wypełniające twarz, dramatycznie wzrosło w ciągu ostatniej dekady. Gracze rynkowi często wprowadzają zaawansowane technologicznie produkty. Na przykład w sierpniu 2020 r. firma Revance wprowadziła na rynek kolekcję wypełniaczy RHA (odporny kwas hialuronowy). Sprężyste wypełniacze kwasu hialuronowego zostały zaprojektowane tak, aby dostosowywać się do dynamiki twarzy i stanowią pierwszy krok w nowej linii produktów do praktyk estetycznych.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Najbardziej poszukiwaną operacją było powiększenie piersi z prawie 1,8 milionami zabiegów na całym świecie w 2019 roku, co stanowi 15,8 procent całości wszystkich zabiegów. Liposukcja była drugą najczęstszą procedurą, którą przeprowadzono 1,7 miliona razy, podczas gdy chirurgia powiek zajęła trzecie miejsce z prawie 1,3 miliona procedur.

Najpopularniejsze procedury chirurgii plastycznej (tylko zabiegi inwazyjne) – dane globalne za 2019 rok

https://www.statista.com/chart/25322/plastic-surgery-procedures-by-type/

Wśród zabiegów nieinwazyjnych największą popularnością cieszy się botoks. Na drugim miejscu jest wypełnianie i likwidacja zmarszczek kwasem hialuronowym. Oba te zabiegi wykonywane są corocznie na grupie ponad 10 milionów klientów.

Najpopularniejsze procedury nieinwazyjne – dane globalne za 2020 rok

https://www.statista.com/statistics/293449/leading-nonsurgical-cosmetic-procedures/

Zabiegi chirurgiczne zyskujące najbardziej na popularności

Chociaż zabieg powiększania piersi jest najbardziej popularnym, to nie on zyskał na popularności w ostatnich latach. Absolutnym hitem lat 2007-2020 był implant policzkowy. Liczba tych zabiegów zwiększyła się aż o 1258%. Na drugim miejscu znalazło się powiększenie podbródka ze 194% wzrostem, a trzecim lifting czoła ze wzrostem o 107%.

Tak kształtuje się lista wszystkich dziesięciu zabiegów chirurgii plastycznej, które odnotowały największy wzrost popularności w latach 2007-2020:

  1. Implant policzkowy: wzrost o 1258%.
  2. Powiększenie podbródka: wzrost o 194%.
  3. Lifting czoła: wzrost o 107%.
  4. Dermabrazja: wzrost o 100%.
  5. Modernizacja: wzrost o 98%.
  6. Chirurgia uszu: wzrost o 86%.
  7. Implanty piersiowe: wzrost o 58%.
  8. Powiększanie ust: wzrost o 45%.
  9. Usunięcia implantów piersi: wzrost o 35%.
  10. Korekcja powiek: wzrost o 35%.

Przykładowe skutki operacji wstawienia implantu policzkowego

https://www.toddhobgood.com/gallery/surgical/cheek-implant/317/

Wśród zabiegów nieinwazyjnych największą dynamiką wzrostu w latach 1998 – 2021 okazał się zabieg wstrzykiwania botoksu ze 2200% wzrostem wykonywanych procedur. Botoksowi pomogło na pewno, iż koszty tej usługi w ciągu ostatnich 23 lat w ogóle nie wzrosły, a klienci doświadczyli choćby spadku ich cen. Średni koszt zabiegu spadł z 424 dolarów w 1998 roku do 404 w 2021. W ujęciu realnym to gigantyczne przecena.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Rynek zabiegów małoinwazyjnych może rosnąć najszybciej

Wiele wskazuje na to, iż w przyszłości rynek zabiegów małoinwazyjnych będzie rósł jeszcze szybciej niż tych wymagających większej ingerencji w ciało pacjenta. Oprócz o wiele krótszego czasu regeneracji po zabiegu, wielką zaletą tego typu usług jest bardzo niska cena, w porównaniu do zabiegów z chirurgiem na sali operacyjnej. Poniższa tabela pokazuje, ile chirurg plastyczny zarabia na każdym zabiegu.

Widać przede wszystkim olbrzymią dysproporcję w inwazyjnych zabiegach chirurgii plastycznej i tych nieinwazyjnych. Dla przykładu za zabieg powiększania piersi chirurg inkasuje aż 4500 dolarów, a za wstrzyknięcie botoksu lekarz nie otrzymuje więcej niż 500 dolarów.

Porównanie prowizji chirurga plastycznego dla różnego rodzaju zabiegów estetycznych – dane z 2020 roku dla USA

https://www.aei.org/carpe-diem/what-economic-lessons-about-health

Wynagrodzenie chirurga plastycznego stanowi około połowy całości kosztów zabiegu

W tym miejscu warto wspomnieć, iż wynagrodzenie chirurga stanowi olbrzymią część kosztów całego zabiegu. Najczęściej w granicach połowy. Rozbicie wszystkich kosztów najlepiej będzie widać na przykładzie zabiegu powiększania piersi.

  • Silikonowe implanty piersi 1000 USD za sztukę = 2000 USD
  • Asystenci mogą średnio inkasować łącznie 1500 USD . Ich praca jest niezbędna, gdyż wykonują część czynności za chirurga.
  • Opłaty za salę operacyjną i inne pomniejsze wydatki to koszt rzędu 4000 USD

Czyli łączny koszt zabiegu powiększania piersi wynosi w USA około 12 tys. dolarów. Około 40% więc z tej kwoty stanowi samo wynagrodzenie chirurga.

Ciekawostka – w internecie można znaleźć naprawdę interesujący serial w tematyce naszej analizy „Bez skazy”.

Podział rynku ze względu na wiek i płeć

Z usług medycyny estetycznej znacznie częściej korzystają ludzie po 40. Wówczas pojawiająsię pierwsze widoczne efekty starzenia się, a to osoby, które najcześciej mają już większe pieniądze. Dane mówią również o tym, iż kobiety są grupą zdecydowanie dominującą w gabinetach medycyny estetycznej. Aż 90% klientów stanowi płeć piękna. Największy parytet widać przy zabiegach operacji nosa, gdzie panowie stanowią już 25% wszystkich klientów.

Podział klientów gabinetów medycyny estetycznej w zależności na wiek i płeć

https://www.plasticsurgery.org/documents/News/Statistics/2020/plastic-surgery-statistics-full-report-2020.pdf

Podział geograficzny rynku chirurgii plastycznej

Według raportów, kobiety najczęściej decydowały się na zabiegi chirurgii plastycznej w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Korei Południowej, Japonii, Rosji, Meksyku, Niemczech, Włoszech, Turcji i Hiszpanii. W tych krajach istnieją liczne kliniki i specjaliści z zakresu chirurgii plastycznej, a także społeczne normy kładące duży nacisk na wygląd fizyczny.

Kraje o największej łącznej liczbie zabiegów kosmetycznych w 2020 roku

https://www.statista.com/statistics/293356/leading-countries-by-total-number-of-cosmetic-procedures/

Ameryka pozostaje ojczyzną chirurgii plastycznej, przeprowadza się tu więcej zabiegów niż gdziekolwiek indziej. To jednak w Korei Południowej przeprowadza się najwięcej zabiegów upiększających w przeliczaniu na mieszkańca. Koreańscy influencerzy często promują operacje plastyczne, co wpływa na to, iż ludzie coraz częściej decydują się na takie zabiegi. Wiele osób widzi pozytywne rezultaty operacji u innych ludzi i decyduje się na takie same zabiegi, aby uzyskać podobne efekty.

Zabiegi upiększające w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (dane z 2013)

https://www.dailymail.co.uk/news/article-2271651

Kraje specjalizują się w różnych typach zabiegów

Jak można się domyślić, Ameryka Północna przoduje w operacjach powiększania piersi. Chiny natomiast odpowiadają za największą liczbę operacji liposukcji na jednego mieszkańca. Może to wynikać ze stosunkowo niskich kosztów zabiegów kosmetycznych w Chinach w porównaniu z Zachodem. Azja Wschodnia to światowe centrum korekcji kształtu oczu i operacji powiek.

Najwięcej operacji tego typu per capita wykonuje Japonia, następnie Rosja i Korea Południowa. Wynika to w dużej mierze z wpływu zachodnich ideałów piękna na kulturę azjatycką, co skutkuje chęcią sprawiania wrażenia bardziej „zachodniego”. Turcja jest światowym numerem 1 pod względem plastyki nosa. Tuż za nią uplasowała się Tajlandia.

Najpopularniejsze rodzaje zabiegów chirurgii plastycznej według kraju

https://www.medzino.com/us/plastic-surgery-worldwide/

Rynek chirurgii plastycznej w Polsce

Według danych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) w 2019 roku w Polsce wykonano ponad 320 tysięcy zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, w tym także chirurgii plastycznej. W porównaniu z rokiem 2018 liczba ta wzrosła o około 12%. Warto zaznaczyć, iż w tym raporcie nie uwzględniono zabiegów wykonywanych przez osoby niebędące lekarzami. Polki w gabinecie chirurga plastycznego zostawiają średnio 10 tys. złotych za pojedynczy zabieg. Oto przykładowe koszty operacji upiększających:

  • Plastyka nosa + powiększenie piersi (łączny koszt około 25 000 złotych)
  • Lifting twarzy + liposukcja kończyn dolnych (łączny koszt około 27 000 złotych)
  • Lifting twarzy + plastyka nosa + tłuszcz na cienie pod oczami (łączny koszt około 30 000 złotych)

Jak można zdobyć ekspozycję na sektor

Aby zdobyć ekspozycję na szeroko pojęty sektor chirurgii plastycznej i estetycznej medycyny niskoinwazyjnej, najlepiej będzie poszukać konkretnych spółek. Funduszy ETF w tym sektorze nie znajdziemy. Osoby chcące inwestować pasywnie musiałyby wybierać fundusze inwestujące ogólnie w cały sektor ochrony zdrowia. Tych jest jużsporo, ale zakup poniższych zapewnia ekspozycję na sektor chirurgii plastycznej na poziomie zaledwie kilku procent.

Fundusze ETF na branżę ogólnomedyczną

https://swingtradebot.com/stocks-tagged-as/1156-plastic-surgery

Ciekawe spółki z branży

Głównym powodem, dla którego nie ma jeszcze odpowiednich sektorowych funduszy ETF jest wciąż niewielka wartość całego rynku. Do tego rynek składa się z ogromnego udziału prywatnych klinik. Gabinety są najczęściej w posiadaniu osób fizycznych, przeważnie chirurgów. Nie są notowane na żadnej giełdzie, a zatem fundusze ETF nie są w stanie dokonać żadnej inwestycji. Praktycznie z teoretycznie 70 miliardowego rynku, inwestowalne jest zaledwie może kilkanaście miliardów.

Warto jednak już obserwować branżę. Za kilka lat mogą pojawić się pierwsze dedykowane rozwiązania do inwestowania pasywnego w tym temacie. Na dziś inwestorzy chcący zdobyć ekspozycję na sektor mogą poszukać akcji konkretnych spółek. Tych notowanych na giełdzie zajmujących się w pewnym stopniu chirurgią plastyczną jest kilka. Do ciekawszych można zaliczyć:

  1. Surgery Partners (SGRY)
  2. Evolus (EOLS)
  3. Sientra (SIEN)

Czy warto interesować się sektorem chirurgii plastycznej?

To branża dysponująca niesamowitym potencjałem. Procesy społeczne mocno ją wspierają. Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na swój wygląd i chcą go poprawiać. Społeczeństwa na całym świecie stają się zamożniejsze, co tylko dodatkowo zwiększy ich skłonność do wykonywania zabiegów upiększających.

Niestety branża jest na razie ciężka do inwestowania na rynku publicznym. Wciąż brakuje większych spółek notowanych na giełdzie, zajmujących się wyłącznie operacjami i zabiegami upiększającymi. Branżę jednak warto obserwować. Z czasem pojawi się skonsolidowany podmiot, który wysunie się na pozycję lidera.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału