Rynek fotowoltaiki w Polsce rośnie w szalonym tempie

1 rok temu

Rynek fotowoltaiki w Polsce jest na dobrej drodze do wzrostu i dynamicznego rozwoju. Niedawno pisaliśmy o światowym rynku fotowoltaiki, który ma przed sobą szansą na nową hossę. W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce odnotowano znaczący wzrost liczby instalacji paneli słonecznych, co przyczyniło się do zwiększenia mocy zainstalowanej w kraju. Pod koniec 2021 roku, moc zainstalowana w Polsce wynosiła 7 GW, a pod koniec tego roku jest to już 12 GW. Tempo wzrostu przekracza więc 65% rocznie.

W 2022 roku fotowoltaika była najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii. Na 21,683 GW mocy zainstalowanej OZE, aż 54% stanowiła właśnie energetyka solarna. Tym samym fotowoltaika w Polsce w 2022 roku aż o 10% poprawiła swój wynik z 2021 roku. Poniższy wykres pokazuje jak szybko, zwiększa się nad Wisłą łączna moc zainstalowanych paneli słonecznych. W ciągu ostatnich 10 lat krajowy rynek PV rósł w tempie 108% rocznie!

Rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce od 2002 roku

https://ieo.pl/pl/aktualnosci/1591-raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2022
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Tak abstrakcyjnie wysokie tempo oczywiście będzie spadać w latach kolejnych. Firma PMR przygotowała niedawno temu raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”. Wynika z niego, iż w 2027 r. łączna moc zainstalowana w tym segmencie może sięgnąć 26,7 GW. Przewidywane są trzy różne warianty wydarzeń. W scenariuszu wysokich cen energii ma być to 34,1 GW, a niskich cen 20,3 GW.

Prognoza wzrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce

https://300gospodarka.pl/news/a

Fotowoltaika na tle Europy

Z tym, iż od razu warto zauważyć, iż raczej są to zaniżone prognozy. W końcu ostatni rok przyniósł wzrost krajowego rynku o 65%, spadek w kolejnym 5-leciu do 18% wydaje się skrajnie mało prawdopodobny. Oznaczałoby to bowiem, iż Polski rynek jest już bardzo nasycony, co nie jest prawdą. W tej chwili jesteśmy co prawda na wysokim 3 miejscu w Europie, o ile chodzi o produkcję energii z PV, to na koniec listopada 2022 roku łączna liczba prosumentów wyniosła tylko 1,18 miliona, a w Polsce mamy ponad 6,3 miliona domów jednorodzinnych.

Dodatkowo mamy też ponad 550 tysięcy lokali wielomieszkaniowych, z których bardzo duża część to bloki. Kwestią czasu, jest kiedy i na ich dachach, spółdzielnie mieszkaniowe zaczną montować panele. W dobie gwałtownie wzrastających cen energii i certyfikatów energetycznych budynków będą po prostu do tego zmuszone.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Produkcja energii w państwach europejskich, z paneli słonecznych

https://enerad.pl/aktualnosci/rynek

Po ilu latach inwestycja w fotowoltaikę się zwróci ?

Wszystkie dane o tempie wzrostu rynku fotowoltaiki w Polsce sugerują, iż opłacalność inwestycji w panele słoneczne jest naprawdę duża. Czy jednak tak jest w istocie ? Okazuje się, iż tak. Z wyliczeń enerad.pl bazujących na kosztach energii w 2022 roku wynika, iż instalacja o mocy 3,7 kW w domu z przeciętną autokonsumpcją wynoszącą 20%, zwróci się po ok. 9,71 latach (i to bez żadnych ulg i dotacji).

Dopłata z Mój Prąd jest w stanie skrócić ten czas do nieco ponad 7 lat. Z kolei odliczenie ulgi termomodernizacyjnej odejmie kolejny rok od czasu zwrotu. Widać zatem, iż rynek fotowoltaiki jest nie tylko aktrakcyjny pod kątem inwestycyjnym, ale i pod kątem zwykłego, codziennego wykorzystywania.

Szacowany czas zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaicznych, w różnych wariantach

https://enerad.pl/aktualnosci/rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2022-raport/

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
54
3
Idź do oryginalnego materiału