Początkowo rynek kryptowalut wykazywał odporność po tzw. Dzień Wyzwolenia, jednak już w weekend zaczęły się przeceny. Tym samym kryptowaluty wpisują się w szerszy trend odpływu kapitału z aktywów ryzykownych. w tej chwili na globalnym rynku trwa silna fala wyprzedaży. Całkowita kapitalizacja rynku krypto spadła do poziomu 2,4 bilionów dolarów, co oznacza zniżkę o 8 proc. w ujęciu tygodniowym. Bitcoin silnie tracił, osiągając wycenę w wysokości ok. 74 100 dolarów, czyli na poziomach ostatnio widzianych w momencie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy (non-farm payrolls) zaskoczyły pozytywnie – przybyło 228 tysięcy nowych miejsc pracy wobec prognozowanych 135 tysięcy. Stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła z 4,1 proc. do 4,2 proc. W rezultacie rynek przewiduje w tej chwili 50-proc. prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez FED już na najbliższym posiedzeniu w maju.
Choć temat ceł dominuje w mediach i wpływa negatywnie na sentyment inwestorów, to w tle zachodzą istotne zmiany – warunki finansowe ulegają stopniowemu poluzowaniu. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych oraz kurs dolara amerykańskiego wyraźnie spadły od momentu objęcia urzędu przez Trumpa. Dodatkowo FED spowalnia tempo zaostrzania ilościowego (QT), co oznacza mniejszy drenaż płynności z rynków finansowych. Historycznie patrząc luźniejsze warunki finansowe sprzyjają wycenom kryptowalut. Wraz z wyciszaniem się tematu ceł oraz oznakami dalszego luzowania polityki pieniężnej, pojawia się pytanie: czy przy obecnych poziomach cenowych rynek buduje fundament pod potencjalny wzrost?
Wydarzenia w nadchodzącym tygodniu
W tym tygodniu inwestorzy poznają kolejne dane inflacyjne z USA – opublikowane zostaną wskaźniki CPI (indeks cen konsumenckich) oraz PPI (indeks cen producentów). Rynek liczy na odczyty poniżej prognoz, co mogłoby zwiększyć szanse na obniżkę stóp procentowych przez FED w maju. Bardziej interesujące mogą być jednak dane z przyszłego miesiąca, kiedy to wprowadzone przez Trumpa cła zaczną być zauważalne dla amerykańskiego konsumenta w postaci wyższych cen.
Aktualizacja Ethereum „Pectra” zaplanowana na 7 maja
Zgodnie z ostatnim spotkaniem deweloperów Ethereum, aktualizacja sieci głównej o nazwie Pectra ma zostać wdrożona 7 maja. Pectra przyniesie szereg zmian, m.in. zwiększenie skalowalności, poprawę bezpieczeństwa oraz podniesienie limitu stake’owania dla walidatorów z obecnych 32 ETH do 2048 ETH. Ethereum jako aktywo cyfrowe znacząco niedomaga względem konkurencji, takiej jak chociażby Solana. Obecna dominacja rynkowa ETH (czyli udział kapitalizacji rynkowej Ethereum w całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut) wynosi zaledwie 7,5 proc. – to najniższy poziom od stycznia 2020 roku. Na dziś trudno przewidzieć, czy Pectra oraz jej kolejne aktualizacje tchną nowy optymizm w projekt i wpłyną na odbicie kursu ETH, który w ostatnich latach przegrywał walkę o uwagę inwestorów z innymi altcoinami.